Burning Man – alternatywny świat w pigułce

fot. materiały prasowe
Artykuł
Burning Man

Już tylko godziny dzielą nas od kolejnej edycji ikonicznego amerykańskiego festiwalu. Burning Man również dla nas znajduje się w sferze marzeń. Zanim się tam w końcu pojawimy, bierzemy na warsztat historię anarchistycznego świata, znajdującego się na samym środku pustyni w stanie Nevada.

Burning Man. Nowatorska rzeczywistość

Burning Man należy definiować jako wydarzenie skupiające się na społeczności, sztuce, autoekspresji i samodzielności. Sama nazwa festiwalu pochodzi od jego kulminacyjnej ceremonii – symbolicznego spalenia w przedostatnią noc gigantycznej ludzkiej podobizny. Wyjątkowość Burning Mana nie pozwala na określenie go festiwalem, choć sami przyjmujemy takie nazewnictwo. Czym więc dokładnie jest Burning Man? Cóż, to globalna kultura, sposób na życie.

Burning Man - alternatywny świat w pigułce
Burning Man fot. materiały prasowe

Uczestnicy zakładają tymczasowe miasto, wyposażone w służby porządkowe, opiekę medyczną, jedzenie, napoje i usługi (np. lekcje obróbki drewna czy naprawa rowerów). Jest muzyka, setki instalacji artystycznych, występów i mnóstwo innych wspólnych doświadczeń. „Zgromadzeni tam ludzie często łączą się ze sobą na bardzo głębokim poziomie, podobnie jak na obozie letnim w dzieciństwie” – mówi Debucquoy-Dodley, rzecznik prasowy.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Czytaj także: Burning Man ogłasza motyw przewodni edycji w 2022 roku

Innym powodem, dla którego tak trudno jest ukonkretnić Burning Mana, jest fakt, iż definicja doświadczenia każdego z nas jest zupełnie inna. Nie ma pięciu minut na Burning Manie, które byłyby takie same.

Uczestnictwo w Burning Manie to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaką zrobiłem w życiu. Czułem, że znalazłem w życiu coś niezbędnego. Pozwala mi to być, kim chcę i dzielić się muzyką ze wszystkimi. Jestem teraz płonącym człowiekiem. Rzeczy, które tam doświadczyłem, zdarzenia, jakie widziałem, ludzie, których poznałem, to, jak czułem się, gdy stamtąd wyjeżdżałem – wszystko to dało mi kolejny powód do życia

– stwierdził Carl Cox
Burning Man - alternatywny świat w pigułce
Burning Man / fot. materiały prasowe

Festiwal od 1990 roku zlokalizowany jest w Black Rock City w północno-zachodniej Nevadzie. Na pierwszej edycji w tym miejscu pojawiło się 250 osób, brakowało prądu, zaś sam koncept miał bardziej polegać na spotkaniu międzyludzkim, mieć charakter wycieczki niż artystycznej utopii z międzynarodową plejadą DJ-ską. Jak nakreślił w 2004 roku współzałożyciel Burning Mana Larry Harvey, imprezie przyświeca dziesięć zasad. Radykalna inkluzywność, darowizna, dekomodyfikacja, samodzielność, samoekspresja, wspólny wysiłek, odpowiedzialność obywatelska, niepozostawianie śladów, uczestnictwo i natychmiastowość. Według Debucquoy-Dodley, choć ludzie mieszkają w Black Rock City tylko przez tydzień, wielu z nich uznaje te zasady również w swoich rodzinnych społecznościach.

Pierwsze spalenie

Historia powstania Burning Mana zaczyna się w 1986 roku, kiedy to Larry Harvey postanowił spalić zbudowaną z drewna postać człowieka w pobliżu San Francisco. W tamtym czasie Harvey pracował przede wszystkim jako stolarz i ogrodnik. Młody mieszkaniec Kalifornii nakrył wówczas swoją dziewczynę z innym facetem – to stało się przyczynkiem do spalenia symbolicznej kukły, mającej symbolizować jej kochasia. W momencie zniszczenia konstrukcji w ogniu, zaczęła zgromadzić się grupa ludzi – tańcząc i śpiewając wokół niej, odbył się symboliczny performance. Z pierwszym spaleniem narodziło się coś nowego i znaczącego – powstała entuzjastyczna, spontaniczna społeczność z płonącym Burning Manem w tle.

Burning Man - alternatywny świat w pigułce
Burning Man / fot. materiały prasowe

Początki Burning Mana sięgają 1986 roku. Już w tych latach dokonywano spalenia wielkiej drewnianej konstrukcji przy udziale kilkudziesięciu zaprzyjaźnionych z Harveyem ludźmi. Po czterech latach spędzonych na Baker Beach władze zmusiły na organizatorach relokacje ich wydarzenia. Policja stanowa pozwoliła wznieść w powietrze wielkiego mężczyznę, jednocześnie nie wyrażając zgody na jego spalenie ze wglądu na panujący wtedy sezon pożarów.

Encountering Burning Man – dokument

W tens sposób 30 września 1990 roku niewielka grupa zdecydowała się przenieść na Black Rock. Pomysł przeprowadzenia się na pustynie przypisywany jest w dużej mierze ekipie zwanej San Francisco Cacophony Society. Był to lokalny, hipisowski, artystyczny kolektyw, zajmujący się organizacją niewielkich imprez. Ich członkowie po raz pierwszy odkryli Burning Mana w 1988 roku i szybko włączyli się we wszystkie aspekty tego wydarzenia.

Możecie spodziewać się unikającej mydła grupy ludzi, oddających się słońcu i tańczących całą noc. Ale nie o to tutaj chodzi. Spotkałem kilku naprawdę miłych ludzi, którzy byli tam dla swoich własnych celów. Każdy jest tam z jakiegoś powodu. Nie ląduje się na środku pustyni ot tak sobie, bez żadnej historii do opowiedzenia. Wszyscy są tam, by dawać. Czuje się wielki impuls kreatywności – to mi się spodobało najbardziej

– powiedział Carl Cox.

Burning Man. Muzyka

Każdego roku na środku pustyni w Nevadzie gromadzi się kilkudziesięciotysięczny tłum, aby niczym podczas pogańskich rytuałów tańczyć wokół gigantycznych konstrukcji. Co z samą muzyką? Festiwal stosuje doskonale dzisiaj znaną strategię nieodkrywania żadnych kart przed rozpoczęciem wydarzenia. Przyjeżdżasz specjalnie na swojego ulubionego DJ-a? Nie pojawiaj się w ogóle.

Burning Man - alternatywny świat w pigułce
Burning Man fot. materiały prasowe

Weźmy za przykład zjawienie się po raz pierwszy na Burning Manie cytowanego tutaj Carla Coxa. Brytyjska ikona clubbingu w 2008 roku pojawiła się w samym centrum wydarzeń. Nie było łatwo. We wrześniu bazą wypadową Carla była Ibiza, musiał więc złapać lot z Balearów do Gatwick, lecąc przez Madryt. Z Gatwick poleciał do Los Angeles, gdzie dorwał mały samolot do Reno. Tam wynajął na własny koszt busa do Black Rock. Wyjeżdżając z Ibizy we wtorek, grając tego dnia w Space, ostatecznie dotarł na miejsce w czwartkowy wieczór.

Damian Lazarus – Burning Man 2019

Cox musiał sam załatwić kierowcę, samochód, jedzenie – wszystko, co pozwalało mu podjąć wyzwanie tej wędrówki. Kosztowało go to łącznie 25 tysięcy funtów. 80% ludzi będących tam nie miało pojęcia, kim jest. Gdy zaczął grać, czterotysięczny tłum urósł do sześciu, później do ośmiu tysięcy. Reakcja publiczności była niesamowita – ludzie podawali mu kapelusze, korale, płaszcze, cokolwiek, czym mogli okazać swoje uznanie.

Według Carla ta wspólnota od razu przypomniała mu początki nielegalnych imprez, gdzie łamano wszelkie bariery, a ludzie jednoczyli się w muzyce. Kto jeszcze regularnie pojawia się na Burning Manie? Lądując na pustyni Nevady, możemy liczyć na sety zaprzyjaźnionych artystów. Regularnie pojawiają się Sasha, Lee Burridge, Mind Against, Hernan Cattaneo, Damian Lazarus, Jamie Jones, Guy Gerber czy Audiofly.

Burning Man. Kontynuacja Woodstocku w postmodernistycznej formie

Misją Burning Man Project jest produkcja wydarzenia znanego nam jako Burning Man. Ten globalny projekt swoją misję widzi w kontynuowaniu, pielęgnowaniu i ochronie stworzonej przez lata społeczności.

Najwyższą intencją jest podtrzymanie wspólnoty, która łączy każdą jednostkę z jej twórczymi mocami. Z uczestnictwem w społeczności, większą sferą życia obywatelskiego i jeszcze większą eksploracją świata natury.

Burning Man - alternatywny świat w pigułce
Burning Man / fot. materiały prasowe

Organizatorzy wierzą, że doświadczenie Burning Mana może wywołać pozytywne, duchowe zmiany na świecie. W tym celu równie ważne jest, abyśmy komunikowali się ze sobą, z mieszkańcami Black Rock City i ze społecznością Burning Mana, gdziekolwiek ona powstanie.

Kamieniem milowym wartości tutejszej kultury zawsze będzie bezpośredniość. Doświadczenie przed teorią, moralne relacje przed polityką, przetrwanie przed usługami, ucieleśnione wsparcie przed sponsoringiem. Wreszcie, aby osiągnąć te cele, Burning Man musi przetrwać jako samowystarczalne przedsięwzięcie, które jest w stanie podtrzymać życie osób poświęcających się jego pracy. Szczerze wierzymy, że i my znajdziemy się tam któregoś razu. I Wam tego życzymy.

Wernisaż wystawy fotografii z Burning Man – ŚWIATY RÓWNOLEGŁE – zapraszamy!

Wernisaż wystawy fotografii Piotra Bratosiewicza ŚWIATY RÓWNOLEGŁE, prezentującej festiwal Burning Man, odbędzie się w dniach 24-25 listopada w naszej redakcji w Warszawie przy ulicy Widok 8 na 6 piętrze. Startujemy w czwartek o godzinie 12:00. Występ na wystawę jest wolny za okazaniem darmowego biletu, który możecie nabyć na stronie Biletomat. Aby być na bieżąco z informacjami o wernisażu i samej wystawie, dołączcie do wydarzenia na Facebooku. Serdecznie zapraszamy!


Organizujesz wydarzenie i potrzebujesz bileterii lub wypromowania swojego wydarzenia?

Biletomat.pl znamy się na tym, co robimy. Dostarczamy emocje uczestnikom wydarzeń, a ich organizatorom zapewniamy 20-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, niezawodność i skuteczność. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź warunki współpracy z bileterią Biletomat.pl, która wraz z Muno.plRytmy.pl i FTB.pl tworzy rodzinę marek grupy mediowej Time For Friends. Naszym celem jest Twój sukces, a dzięki kompleksowej obsłudze przy sprzedaży biletów i promocji wydarzeń jest on w zasięgu Twojej ręki. Dołącz do stale wydłużającej się listy naszych partnerów, z najbardziej znanymi klubami w Polsce i organizatorami największych imprez, koncertów i festiwali.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →