Brytyjskie kluby i sale koncertowe ze wsparciem od rządu

News
Wuhan

Obiekty oferujące „bogaty program muzyczny na żywo" w Wielkiej Brytanii otrzymają od rządu 2,25 mln funtów do podziału.

Branża muzyczna w krajach Europy Zachodniej ze wsparciem od rządu

W krajach Europy Zachodniej rządzący dostrzegają i reagują na problemy branży muzycznej. I tak np. w Niemczech na ratowanie kultury (w tym klubów i organizatorów eventów) przeznaczono zawrotną sumę 50 mld euro, programy pomocowe realizują też Włochy, Irlandia, Hiszpania czy Grecja. W maju francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wypłacanie miesięcznych honorariów dla aktorów, muzyków i techników, którzy wykażą, że w ciągu minionych 12 miesięcy przepracowali 500 godzin w swoich zawodach.

Brytyjskie kluby podzielą się pieniędzmi

Teraz rząd Brytyjski ogłosił, że wesprze kluby muzyczne i sale koncertowe kwotą 2,25 mln funtów. Każdy kwalifikujący się do programu podmiot może otrzymać dotację w wysokości do 80 000 funtów, które pomogą im przetrwać wpływ koronawirusa w ciągu najbliższych kilku miesięcy i zostaną wykorzystane na pokrycie niezbędnych kosztów, takich jak czynsz, media i umowy konserwacyjne.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Obiekty muzyczne w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej będą mogły korzystać z własnych inicjatyw pandemicznych. Wsparcie to jest częścią większego programu wskrzeszenia kultury w Wielkiej Brytanii, którego budżet wynosi 1,57 miliarda funtów (równowartość 7,8 mld zł).

Minister Oliver Dowden potwierdził w oświadczeniu, że 2,25 miliona funtów zostanie przeznaczone na zabezpieczenie przyszłości nawet 150 obiektów w całym kraju:

Bez naszych klubów muzycznych nie mielibyśmy The Beatles, Adele czy Eltona Johna. Niemal wszystkie nasze gwiazdy muzyczne, odnoszące sukcesy na całym świecie, zaczynały w brytyjskich klubach i miejscach z muzyką na żywo – musimy mieć pewność, że te organizacje przetrwają burzę Covid-19.

Pakiet wsparcia będzie zarządzany przez Arts Council England (ACE) i zostanie skierowany do klubów wskazanych przez Music Venue Trust jako narażone na poważne ryzyko zamknięcia.

Kluby, Wielka Brytania, pomoc finansowa

Są kraje, gdzie kluby muzyczne wywalczyły swoje

Jeszcze niedawno brytyjska społeczność klubów nocnych domagała się większej jasności co do tego, które miejsca kwalifikują się do pakietu ratunkowego rządu, co doprowadziło do rozpoczęcia w kampanii #LetUsDance.

Rząd poprzez stronę internetową Arts Council odpowiedział w sposób bardziej szczegółowy:

Finansowanie jest dostępne dla miejsc, których główną funkcją jest prezentowanie imprez muzycznych na żywo dla publiczności. Z programu mogą skorzystać obiekty, w których grana jest muzyka na żywo we wszystkich gatunkach, a także obiekty wielotowarowe, które organizują również inne wydarzenia, nie tylko muzyczne, ale u których eventy muzyczne stanowią główną część działalności.

Kluby i sale koncertowe swoje aplikacje o pomoc finansową mogą składać już teraz. Wnioski przyjmowane są do 3 sierpnia. Decyzje o przyznaniu dotacji zostaną ogłoszone do 10 sierpnia.

Tymczasem branża rozrywkowo-koncertowa w Polsce

Branża rozrywkowo-koncertowa w Polsce została, póki co, pozostawiona sama sobie. Żadne programy wsparcia klubów, sal koncertowych, organizatorów eventów i pracowników szeroko pojętego sektora muzycznego nie są planowane. To może wkrótce doprowadzić do załamania całej branży, która jednak nie poddaje się i walczy za pomocą takich akcji, jak #razemtańczymyrazemwalczymy czy Otwieramy koncerty.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →