Dziesięć nacji, jeden cel. Blisko kopa utworów zasiliła składankę „Believe In Freedom Of Choice & Democracy” wpierającą Ukrainę

Fot. mROGL
News
Muno, 999, VA, Believe in Freedom of Choice and Democracy, Ukraina

Jak to zwykle bywa przy tego typu akcjach komuś coś wypadnie, drugi zaniemoże itd. Tym oto sposobem inny skład artystów niż początkowo zakładano, w liczbie pięćdziesięciu siedmiu, widnieje na składzie VA Believe In Freedom Of Choice and Democracy, z którego sprzedaży cały dochód wesprze Polską Akcję Humanitarną. Kup i wesprzyj Ukrainę!

Ukraina. Światowa scena rusza ze wsparciem

Im dzień ogłoszenia VA zbliżał się do mety, tym znaków zapytania kumulowanych wokół niego pojawiało się coraz więcej. Czy się przyjmie? Jaki będzie odzew? Czy ktokolwiek wyłoży 31 euro? Odpowiedzi na większość otrzymujemy z każdą upływającą godziną. Z tytułu spawającego do nas w wiadomościach feedbacku wnioskujemy, że składanka przyjęła się lepiej niż dobrze. Ba, „kawał dobrego materiału tam jest”, co z resztą podkreśliła sama Paula Temple, umieszczając na swoim Instagramie wspierający inicjatywę wpis:

Fot. Paula Temple / Instagram

Wiara w wolność wyboru i demokrację, czyli polska i światowa scena łączą siły w charytatywnej kompilacji

Można było się spodziewać, że finalne zestawienie artystów, zawierać będzie kilka kosmetycznych zmian względem tego ogłoszonego przez nas drugiego marca. Ostatecznie i nieodwołanie prezentuje się ono nastepująco: Głós, Paris, AidaArko, T Y, Attaché, HATELOVE, Based On Lies, Kike Prava, MERVHViolent, BeeT, expysen, Piotr Figiel, We Call It Voight-Kampff, DREN, Michal Jablonski, MANOID, Truant, Lukasz Poleszak / Wudec, PLK, MSKD, L Ʌ V Σ N, Adren Phuture, Hexagonal Logics, Random Sequence, Szmer, T A K A, Sept, Michał Wolski, Hellix, Marboc, Internal Observer, Lucyd, Kamil Kosik, Kubok, gosha savage, Concept Of Thrill, Lag, Vertical Spectrum, bijū, LLY, Tonallaxe, Wera Hoff, Blazej Malinowski, Deas, Gary Holldman, Rafalski, Cafe de la Jungle, Jan Mohr, Raroh, Composite Cone, Retail, Private Press, Epi Centrum, RETHE, DIIM, Penera.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Sytuacja w Ukrainie jaka jest, chyba wszyscy wiedzą, pomoc nadal jest bardzo potrzebna! Jako część sceny elektronicznej, oprócz pomocy udzielonej prywatnie, chętnie dorzucam też swoją muzyczną cegiełkę w postaci numeru „Energizer” oraz masteringu. Wydawnictwo Believe in Fredom of Choice and Democracy to 57 utworów od polskich i zagranicznych producentów, stylistycznie oscylujących w różnych odmianach muzyki klubowej. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Polska Akcja Humanitarna (PAH). Zachęcam do zakupu i wsparcia!!

Piotr Figiel

Wstępem do kompilacji jest utwór, który można łączyć z punktem kulminacyjnym – to dystopijna introdukcja ostatecznej bitwy z głównym wrogiem Final Boss Battle Theme Głósa. Drugi utwór przenosi nas wcześniej w czasie do genezy konfliktu na Decolonisation Pharisa. Z każdym kolejnym utworem atmosfera gęstnieje w niepokojących brzmieniach techno, EBM, industrial oraz drone’ach – to symbol eskalacji. Po zawiłych działaniach wojennych, a także wydarzeniach im towarzyszących (jak m.in. antywojenne protesty przedstawione w dubowym utworze Łukasza Poleszaka) dochodzi do ostatecznej konfrontacji w brutalnym i głośnym Crooked Bite autorstwa Tonallaxe. Nagle nastaje pokój, ale wszystko jest w zgliszczach – ten moment symbolizują ambientowe utwory Wery Hoff oraz Błażeja Malinowskiego. Wraz z utworem Deasa przechodzimy do radosnej części kompilacji – następuje odbudowa, pokój i wytchnienie. Kolejne atmosferyczne, taneczne i acidowe utwory, prowadzą nas do euforycznego zakończenia PeneryRave On Putin’s Grave.

Ukraina. Praca równie ważna

Czym byłby projekt tego typu bez bohaterów drugiego planu? Schowani w cieniu pracowali nad dopieszczeniem składanki pod kątem graficznym, dźwiękowym i wydawniczym. Bez pierwszego Believe In Freedom & Choice and Democracy nie miałoby okładki. Z nieobecnością drugiego jakość materiałów dźwiękowych nie byłaby zadowalająca. Bez trzeciego trudno byłoby mówić o fachowym wydaniu całości.

I tak, grafikę odnoszącą się do symbolu Ukrainy – słonecznika, wykonał rezydent gdańskiego klubu Ziemia i kolektywu SEZON, mROGL. Mastering wszystkich utworów jest autorstwa Piotra Figla, z kolei kolektyw 999 użyczył swojego Bandcampa, Soundclouda i całych siebie, czego rezultatem są załączone w tekście linki do osłuchu i kupna VA. Kawał solidnej pracy, za którą należą się nieopisane słowa uznania!

Czasami słyszę, że muzyka nie powinna być polityczna. Całe nasze życie jest polityczne! Każdy nasz ruch jest manifestacją naszych przekonań. Każdy nasz ruch jest przejawem tego, w co wierzymy, ale może też być przejawem naszej obojętności. Nasza obojętność jest w równym stopniu polityczna i karmi ciemne siły, które czekają na tę obojętność i umysłowe odrętwienie. W tym sensie każdy nasz ruch jest polityczny. I tak samo jest ze sztuką. Jest to zawsze konkretny głos, który – nawet jeśli nie bezpośrednio – wyraża ten czy inny stan umysłu. To my go wybieramy.

Michał Wolski

Various Artists – Believe In Freedom Of Choice and Democracy [999VA002]

Ostatnią kwestią jest cena – jednogłośnie ustalona na 31 euro. Skąd taka, a nie inna? Odpowiedzi należy szukać w uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości datowanej na 24 sierpnia 1991 roku. W końcu wiara w wolność wyboru i demokrację…Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →