Czego nie przegapić na tegorocznym Atonalu?

News

Jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w Europie zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź czyich występów nie przegapić w kompleksie Kraftwerk Berlin między 16 a 20 sierpnia.

Berlin Atonal powraca tego lata w swojej piątej odsłonie. Ponad 100 muzyków, artystów wizualnych, wszelkiej maści nowoczesnych performerów i djów zaprezentuje się w industrialnym kompleksie Kraftwerk i sąsiadujących klubach – OHM i Tresor. RaQ z poznańskiego klubu Projekt LAB wybrał dla nas 5 występów, których nie można przegapić podczas festiwalu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Środa – Robert Aiki Aubrey Lowe

Multiinstrumentalista i producent z Nowego Jorku, którego twórczość to wypadkowa syntezatorów modularnych i jego głosu. Do modularnej syntezy używa też np. impulsów elektrycznych roślin. W swojej karierze współpracował z takimi legendami jak Jóhann Jóhannsson czy Ariel Kalma. Zaprezentuje się na żywo w OHMie w pierwszą noc festiwalu.

Czwartek – Demdike Stare

Duet z Manchesteru, który od 2008 przekuwa miłość do mrocznych brzmień na kolejne płyty. Zafascynowani okultyzmem tworzą „nawiedzoną” muzykę rytualną opartą na głębokich dronach oraz połamanych rytmach. Za wizualizacje będzie odpowiadał Michael England. Demdike Stare wystąpią podczas festiwalu aż dwa razy, w środę w OHMie oraz w czwartek na mainie jako a/v live.

Piątek – Roly Porter + Paul Jebanasam present ALTAR

Brzmienie obu artystów to głębokie podróże przez power ambient czy drony z noisowym zacięciem zderzające się z muzyką klasyczną. Ich solowe występy na żywo przy wsparciu vj’ów MFO i Tarika Barri’ego zapadły mi w pamięci jako jedne z najpiękniejszych eksperymentalnych a/v występów w życiu. Jak powiedział mi sam Roly, ten projekt wzrastał w nich już dawna, i kiedy ustalili ramy to reszta powstała bardzo naturalnie. ALTAR (z ang. Ołtarz) to niewątpliwy highlight festiwalu który w swojej nazwie świetnie wpisuje się w atmosferę głównej sceny.

Sobota – Fis + Renick Bell

Fis od dawna był na moim celowniku z uwagi na swój unikatowy styl, już od czasów wydań dla Samurai Horo czy Tri Angle. Prawdziwym zaskoczeniem był jednak jego występ na żywo w Projekt LAB (do którego przyłożyłem swoje pięć groszy), jego brzmienie było bardzo zaskakujące i przywiodło na myśl wytwórnię Subtext. Jakiś czas później Fis wydał tam płytę „From Patterns To Details”, a ostatnio również „Clear Stones”. Ostatnio zyskał też większą uwagę dzięki Aphex Twinowi, który z przyjemnością puszcza jego utwory w swoich wyjątkowych występach.

Niedziela – Emptyset

To noisowy projekt Jamesa Ginzburga i Paula Purgasa założony w 2005 roku. Lata kunsztu produkcyjnego sprawiły, że z przesteru zrobili prawdziwą sztukę, co tylko udowadniają na płytach wydanych w m.in. Raster-Noton czy Subtext. Na showcase RN w Berghain odcisnęli się w mojej pamięci swoją surową brzmieniową bezkompromisowością, a na ich występ na Unsoundzie niestety nie dotarłem na czas. Dlatego tym bardziej jestem podekscytowany ich zamykającym a/v live show na zamknięciu sceny głównej w niedzielę.
Inni artyści na których czekam to: Ena + Rashad Becker, PYUR, Damien Dubrownik, Yair Elazar Glotman presents Blessed Initiative, Varg Presents Nordic Flora, Pact Infernal czy Pan Dajing.

Tekst: Dawid „RaQ” Rakowski
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →