Berghain – 10 topowych faktów i mitów o klubie-legendzie

Fot. Muno.pl
News

O najsłynniejszym berlińskim klubie krąży wiele legend. Najwięcej z nich dotyczy tego, co powinno się ubrać, żeby wejść do Berghain oraz celebrytów, którym nie udało się przebić przez restrykcyjną bramkę. Jednak ile z tych opowieści jest prawdziwych?

Przedstawiamy zestawienie najciekawszych faktów i mitów dotyczących najsłynniejszego klubu w Europie. Owiany tajemnicą lokal w trakcie blisko dwóch dekad działalności doczekał się wielu legend na swój temat. Prawda jest jednak często zdecydowanie ciekawsza niż rozpowszechniane mity.

1. Żeby wejść do Berghain, musisz ubrać się na czarno [mit]

Berliński klub znany jest z bardzo surowych bramkarzy. Internet przepełniony jest najróżniejszymi poradnikami dotyczącymi tego, jak powinno się ubrać, by przejść równie surową selekcję. Wśród nich najczęściej pojawia się informacja, że aby wejść do Berghain, musisz ubrać się na czarno. Na podobne wymysły odpowiedział bramkarz-legenda berlińskiego klubu, Sven Marquardt.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Bierzemy też facetów w maskach i kiltach lub blondynki à la Pamela Anderson w zwykłych, drogich strojach, które towarzyszą brodatym facetom, zlizując sobie nawzajem pot z pach. To dla mnie jest Berghain.

Czytaj dalej: Czy bramka w klubie to anachronizm i trzeba z niej zrezygnować?

2. Sven Marquardt jest również wybitnym fotografem [fakt]

Sława Marquardta wyprzedza czasem popularność samego Berghain. Oprócz pracy jako bramkarz w tym legendarnym lokalu prowadzi on również działalność artystyczną. W jego fotografiach przeważają portrety o wyraźnym, często surrealistycznym charakterze.

Ponadto Sven Marquardt napisał swój własny memoir, Nacht ist Leben (Noc jest życiem), a nawet wypuścił własną kolekcję T-shirtów z firmą Hugo Boss. Pojawił się również na okładce magazynu „GQ” i był głównym bohaterem dokumentu Berlin Bouncer w reżyserii Davida Dietla.

3. Żeby wejść do Berghain, musisz przyjść w niedzielę [mit]

Kolejki do berlińskiego lokalu stanowią osobny temat żartów w środowisku klubowym. Poradniki pod hasłem „jak wejść do Berghain” często wspominają, że sobota jest dniem dla turystów, stąd rzekomo łatwiej wejść w niedzielę. Jednak jako że impreza w najsłynniejszym berlińskim klubie trwa do poniedziałku, szanse na wejście przez cały weekend wydają się podobne.

4. Berghain to klub gejowski [mit]

Legendarny lokal wywodzi się ze słynnych imprez fetysz dedykowanych homoseksualnym mężczyznom. Do klubu może jednak wejść każdy (kto zdoła przekroczyć bramkę), a fetish party organizowane są jedynie kilka razy do roku. Jednym z nich jest wielkanocny Snax.

5. Berghain jest następcą klubu Ostgut [fakt]

Twórcy najsłynniejszego klubu w Europie, Michael Teufele i Norbert Thormann, zaczynali prowadząc klub Ostgut. To w jego murach narodził się legendarny Snax. Lokal zamknięto jednak w 2003 roku, a niedługo później narodził się Berghain.

W pewnym momencie zacząłem pracować dla Ostgut. Była to festyszowo-gejowska impreza, która przez jakiś czas się przemieszczała, a w pewnym momencie przeniosła się do elektrowni i stała się Berghain. Firma, która prowadzi Berghain, w rzeczywistości nadal nazywa się Ostgut GmbH

– wspomina Sven Marquardt.

6. Soundsystem w lokalu jest włączany tylko na 20 proc. mocy [fakt]

Za dźwięk w lokalu odpowiedzialny jest przepotężny system Funktion One. Według Benedikta Kocha, który zainstalował go w Berghain, wykorzystuje on zaledwie 10 do 20 proc. swoich możliwości. Inżynier zaznaczył również, że gdyby włączyć go na pełen regulator, „każdy nerw osoby będącej w środku zostałby wymasowany”.

7. Dlaczego Berghain nazywa się Berghain?

Nie ma w tym wielkiej tajemnicy. Słowo stanowi połączenie nazw dwóch graniczących ze sobą dzielnic – Friedrichshain i Kreuzberg, w których mieści się lokal.

8. Britney Spears nie została wpuszczona [mit]

Legendy o celebrytach, którzy nie zostali wpuszczeni do lokalu, regularnie pojawiają się w mediach. Ostatni był zapewne przypadek Elona Muska. Podobne historie krążą również o takich sławach jak Paris Hilton, Florence Welch czy Jake’u Gyllenhaalu. Opowieść o Britney Spears wydaje się jednak najmniej prawdopodobna. Plotka powstała zapewne po tym, jak piosenkarka nie dostała się do innego klubu, 90 Grad.

9. Wewnątrz Berghain znajduje się sklep z lodami [fakt]

Atmosfera w klubie potrafi stać się wyjątkowo gorąca. Stąd uczestnicy i uczestniczki imprezy mogą skorzystać z baru z lodami. Ten cieszy się podobną estymą co sam klub, oferując gelato najwyższej jakości dla spragnionych chwili ochłody w trakcie pobytu w Berghain.

10. Klub mieści się w starej ciepłowni [fakt]

Budynek, w którym rezyduje Berghain, pochodzi z 1953 roku i stanowi część powojennego procesu odbudowy Niemiec Wschodnich. Opuszczono go jednak już pod koniec lat 80. Budynek odnowiono specjalnie na potrzeby Berghain w 2004 roku. Odpowiedzialne za projekt studio karhard zachowało oryginalną strukturę budynku.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →