Australia i Nowa Zelandia ponownie w czołówce raportu narkotykowego ONZ

fot. Unsplash
Lifestyle News

Podobnie jak w poprzednim roku, Australia i Nowa Zelandia znalazły się na czele niechlubnego rankingu ONZ, a konkretnie Światowego Raportu Narkotykowego.

Tsunami kokainy

Jak ujawniono w najnowszym Światowym raporcie narkotykowym, opublikowanym przez Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), Australia i Nowa Zelandia pozostają „największymi” użytkownikami kokainy na świecie, ponieważ rośnie zarówno podaż, jak i popyt na ten narkotyk. Chociaż przyczyny tak wysokiego używania narkotyków na Antypodach są złożone, uważa się, że czynniki takie jak izolacja geograficzna oraz wysokie ceny detaliczne, sprawiają, że ​​jest to lukratywny rynek dla handlarzy narkotyków. Od lat kraje te są zalewane przez przemyt, głównie z Meksyku i Kolumbii.

To absolutne tsunami narkotyków napływające do tego kraju i nie można winić policji – jest to niewielka siła walcząca z tym na froncie – po prostu jesteśmy całkowicie zalewani narkotykami, metamfetaminą, ale głównie kokainą – powiedział starszy korespondent Charles Miranda 

Raport ONZ potwierdza to o czym alarmowały media i lokalne raporty, chociażby monitorowania ścieków – Sydney jest kokainową stolicą Australii. Żeby było ciekawiej to publikacja tej informacji zbiegła się z zabójstwem lokalnego króla kokainy:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wyniki są naprawdę mocne – na 1000 mieszkańców Sydney dziennie przypada średnio 800 mg kokainy! Dla porównania Brisbane i Melbourne zużywały prawie połowę (450 mg na 1000 osób dziennie), a prawie pięć razy więcej niż w położonym na zachodnim krańcu kontynentu Perth, które zużywało 102 mg na 1000 osób dziennie.

W raporcie czytamy, również, że pomimo ograniczonej dostępności MDMA w trakcie pandemii, ten okres wywarł „zdecydowanie najwyższy na świecie” i trwalszy wpływ na rynek ecstasy w Australii niż w Nowej Zelandii.

Chociaż zażywanie metamfetaminy spadło, raport pokazał również niepokojący trend wśród australijskich użytkowników tego narkotyku.

Roczne rozpowszechnienie używania metamfetaminy w ogólnej populacji Australii spadło, ale wśród użytkowników konsumpcja stała się bardziej intensywna i powoduje większe szkody zdrowotne – czytamy w raporcie

Aby zrozumieć problem koniecznie sprawdźcie reportaż australijskiego nadawcy publicznego ABC News, oraz krótki dokument VICE:

Inside the cartels controlling Australia’s cocaine trade | Four Corners

Is the World’s Weirdest Drug Market In New Zealand? | The War on Drugs

Jest problem, a rząd liberalizuje prawo

Przed krajami stoi ogromne wyzwanie z poradzeniem sobie ze skutkami ubocznymi zażywania narkotyków wśród społeczeństwa – tymczasem australijski rząd podjął niecodzienną taktykę walki z czarnym rynkiem, częściowo liberalizując przepisy. Już za kilka dni w lipcu na terenie Australii zostanie zalegalizowana medyczna MDMA oraz psylocybina na terenie całego kraju.

Jesteśmy świadkami ciągłego wzrostu liczby osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem narkotyków na całym świecie, podczas gdy leczenie nie dociera do wszystkich, którzy tego potrzebują – Ghada Waly , dyrektor wykonawczy Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC)

Przypomnijmy, pod koniec zeszłego roku Australijskie Terytorium Stołeczne z siedzibą w stolicy Australii, Canberrze, stało się pierwszą jurysdykcją w kraju, która zdekryminalizowała posiadanie na własny użytek nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, MDMA, heroina, metamfetamina i amfetamina. Od jesieni osoby przyłapane z przekroczonym limitem narkotyków zostaną .. skierowane na leczenie. Oczywiście policja będzie miała swobodę co do tego, jak zareagować na każde wykroczenie, ale grzywny będą traktowane jako cywilne – podobnie jak mandat za przekroczenie prędkości. Minister Zdrowia Australijskiego Terytorium Stołecznego Rachel Stephen-Smith podkreśliła, że ​​środki będą koncentrować się na zmniejszeniu szkód, a nie na karaniu osób zażywających narkotyki.

Oczywiście reforma budzi również też obawy:

To doprowadzi do większej przestępczości oraz do większej rzezi na naszych drogach. Spójrzcie tylko na miejsca takie jak Portland w stanie Oregon, gdzie wdrożono tego rodzaju reformy – metamfetamina jest teraz prawdziwą plagą na ulicach. To jest chaos i nie chcemy, aby to się rozwijało w Canberze- powiedział polityk w rozmowie z ABC NewsPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →