Audioriver Sobótka – znamy program!

News
Audioriver Sobótka 2019

Największe święto muzyki elektronicznej, festiwal Audioriver zdradza szczegóły programu wydarzeń towarzyszących.

Sobótka to nadwiślański zalew w Płocku. Sobótka to ludowe święto obchodzone w czasie letniego przesilenia słońca. Sobótka to program wydarzeń dziennych festiwalu Audioriver. Co roku program Sobótki jest merytorycznym uzupełnieniem atrakcji muzycznych.

Audioriver Sobótka

Podczas 14. edycji Audioriver na płockim Starym Rynku odbywać się będą dyskusje z artystami z festiwalowego line-upu i specjalnie zaproszonymi gośćmi i specjalistami, w kinie Przedwiośnie będzie można zobaczyć selekcję muzycznych filmów, a wszystkiemu będzie towarzyszyć — a jakże — najlepsza muzyka elektroniczna. Program Sobótki rozpocznie się w piątek 26 lipca po godzinie 16:00 pierwszymi koncertami na Starym Rynku w Płocku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

audioriver

Między sztuką a technologią

Czym jest komputer dla artysty? Czy postęp technologiczny definiuje sztukę, w której jest wykorzystywany? Czy ułatwienia idące z technologią uwalniają artystyczną kreatywność, czy zastępują warsztat?

O skomplikowanej relacji sztuki i technologii podczas Audioriver Sobótka rozmawiać będą: Dream Adoption Society (Marta Nawrot i Jagoda Wójtowicz) — duet artystyczny działający w polu technokultury; designerki, programistki światów wirtualnych, twórczynie multiplayerowych doświadczeń VR, Marek Biliński — kompozytor muzyki elektronicznej, multiinstrumentalista, autor muzyki filmowej i teatralnej, legenda polskiej elektroniki, DEAS — Karol Mozgawa, polski producent i DJ, uznawany za jednego z najciekawszych artystów elektroniki Europy Wschodniej i Norbert Borzym (BERT) — DJ, remikser, producent i dziennikarz muzyczny, dawniej związany z amerykańską wytwórnią Whiskey Disco, dzisiaj z The Very Polish Cut Outs.

Prowadzenie: Marek Horodniczy – dziennikarz i publicysta, autor wielu programów telewizyjnych, obecnie związany z TVP Kultura, gdzie prowadzi “Scenę Alternatywną”.

Przyszłość muzyki elektronicznej

Elektronika, kiedyś traktowana jako eksperyment naukowy, ciekawa choć różnie odbierana alternatywa dla analogowych instrumentów, dzisiaj jest wszechobecna. Nie sposób wyobrazić sobie bez niej studia muzycznego czy sceny koncertowej każdego gatunku muzycznego. Ale co dalej?

Nad przyszłością muzyki elektronicznej zastanowią się: Anna Zaradny — artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, współtwórczyni festiwalu i wydawnictwa muzycznego Musica Genera, Joanna Skorupska — założycielka Radicalzz, studia doradczego, które przygotowuje do wejścia na rynek technologie na wczesnym etapie rozwoju, Łukasz Warna-Wiesławski — współkurator festiwalu Unsound, DJ i promotor. Alex Kubaczewski — dziennikarz muno.pl, promotor, DJ, obecny na polskiej scenie od 15 lat.

Prowadzenie: Ula Kaczyńska – dziennikarka muzyczna Polskiego Radia.

Kobiety w muzyce elektronicznej

Połowę gitar sprzedanych w USA w 2018 roku kupiły kobiety. Czy w elektronice zapanuje matriarchat? A może już tak jest?

Na te i wiele innych pytań dotyczących sytuacji kobiet w elektronice odpowiedzą: Girl’s to the front — kolektyw organizatorek i promotorek działających na rzecz dziewczyn w muzyce; organizują koncerty, imprezy, performanse, wydają własnego feministyczno-queerowego zina, Monika Pasiecznik — krytyczka muzyczna i kuratorka, autorka książek i esejów; publikuje w prasie muzyczne w Polsce i za granicą, a także Paulina Żaczek — promotorka związana m.in. z festiwalem Unsound oraz krakowskim klubem Szpitalna 1.

Prowadzenie: Novika — jedna z najbardziej aktywnych postaci polskiej sceny klubowej, wokalistka występująca w zespole Futro i u boku Smolika, od 2006 prowadzi działalność solową.

Muzyka elektroniczna w grach komputerowych

Muzyka w grach komputerowych dawno przestała pełnić rolę wyłącznie estetycznego zapychacza. Wspomaga imersję, wyznacza rytm rozgrywki, często prowadzi własną narrację o świecie przedstawionym. Jak na tym polu sprawdza się muzyka elektroniczna?

Rozmawiać będą: Arkadiusz Reikowski — kompozytor muzyki do gier komputerowych, w tym Observer (z Rutgerem Hauerem), Layers of fear (1 i 2) i zapowiedzianej podczas ostatnich targów E3 — Blair Witch Game, A_GIM — jeden z najbardziej doświadczonych producentów muzyki elektronicznej w Polsce, który także tworzy ścieżki dźwiękowe do gier oraz MagdalenaMariaMonika, która prowadzi największy kobiecy kanał gamingowy na polskim YouTube.

Prowadzenie: Michał Bownik — kompozytor, producent, autor tekstów, lider zespołu Bownik.

Czy istnieje życie bez muzyki elektronicznej?

Podziały gatunkowe w muzyce pomału się zacierają, publiczność jest coraz bardziej otwarta na różne dźwiękowe doznania. Jak wpływa to na kondycję i rolę muzyki elektronicznej współcześnie? Czy jej duża popularność wspiera, czy hamuje rozwój?

Te pytania zadadzą sobie: Lech Podhalicz — dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny portalu Going, Joanna Tomczak — współwłaścicielka poznańskiego klubu Tama, ATARI WU — kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, odpowiedzialny za brzmienie takich projektów, jak Baranovski czy XXANAXX.

Prowadzenie: Łukasz Kamiński — dziennikarz i publicysta, od lat związany z Gazetą Wyborczą, publikował m.in. w Gazecie Magnetofonowej i Jazz Forum. Autor alternatywnego przewodnika „Zrób to w Warszawie”.

W programie Audioriver Sobótka nie zabraknie też wrażeń muzycznych. Jak co roku, podczas dziennej części Audioriver w blasku słońca na Starym Rynku wystąpią znani i lubiani w elektronicznym środowisku artyści z różnych stron Polski.

Poznań reprezentować będą kojarzeni m.in. z wielu występów w klubie SQ bracia Juniore & Conradq, a z Wrocławia do Płocka przybędzie duet Seb & Rodrigezz, związany m.in. z Projektem Pralnia.

Vidno to natomiast przedstawiciel płockiej sceny, mający na koncie autorskie wydawnictwa m.in. w Wielkiej Brytanii.

Najliczniej prezentuje się reprezentacja warszawskich artystów – ze stolicy na Audioriver przyjadą Nowosad, Komitet Obrony Disco, a także Raidho & T.Etno, którzy zaprezentują wspólnie orientalny live z użyciem instrumentów i brzmień elektroniki.

Wstęp na wszystkie panele dyskusyjne i koncerty na Starym Rynku w Płocku jest otwarty i darmowy.

Pokazy filmowe z płockim kinie NK Przedwiośnie. Repertuar seansów:

14:00 — W rytmie Kuby, reż. T.G. Herrington, Danny Clinch, 2018 r.

16:00 — Legenda Kaspara Hausera, reż. Davide Manuli, 2012 r.

18:00 — Climax, reż. Gaspar Noé, 2018 r.

Wstęp na wszystkie seanse kosztuje 10 zł. Bilety do nabycia w kinie NK Przedwiośnie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →