Audioriver Goes Green – ekologia w mainstreamie – wywiad z Jagną Niedzielską

Wywiad
Audioriver Goes Green Jagna Niedzielska wywiad

Festiwal Audioriver rozpędza się ze swoimi pozamuzycznymi działaniami. Ekologiczny podcast Audioriver Goes Green, rozwijający się pod skrzydłami elektronicznej imprezy, porusza rozmaite kwestie z zakresu less waste, życia w slow tempo oraz zwyczajnie - funkcjonowania w świecie, jakim znamy, a za kulisami tych rozmów stoi Jagna Niedzielska.

Audioriver Goes Green ma już za sobą pięć odcinków – każdy z nich dokładnie rozpracowuje jedno zagadnienie ekologiczne, zahaczając przy tym o kwestie pokrewne. W rozmowach prowadzonych przez Jagnę Niedzielską, udzielają się specjaliści oraz gwiazdy zaangażowane w owe zielone wątki. Dla odmiany – tym razem to my przepytaliśmy gospodynię programu.

Audioriver Goes Green! Festiwal idzie z ekologicznym duchem czasu

Audioriver Goes Green Jagna Niedzielska wywiad

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy


Jagna Niedzielska – Audioriver Goes Green – wywiad

Maja Kozłowska, muno.pl: Audioriver Goes Green to zielona inicjatywa festiwalu, ale czy powstała z myślą tylko i wyłącznie o festiwalowiczach? Do kogo chcecie dotrzeć z materiałami?

Jagna Niedzielska: Tak naprawdę to powstała właśnie z myślą o uczestnikach festiwalu Audioriver. Mamy ogromną świadomość tego, kto przyjeżdża na festiwale i jak ważni to są ludzie tego globu. Chcemy być przydatni, chcemy się dzielić wiedzą, którą mamy lub którą w łatwiejszy sposób możemy zdobyć. Natomiast jeżeli rykoszetem odbije się to do pozostałych zainteresowanych, to tym bardziej cieszymy się, że Audioriver Goes Green może pełnić funkcję wyluzowanego edukatora. Myśląc o tym, co zrobimy zależało nam na tym, żeby to był projekt, który się nie zdezaktualizuje. Informacje zawisną na stałe, będzie można do nich wracać. Nie jest to paczka z eko szamponem w kostce, którą zużyjecie i o której zapomnicie. To turbo interesujące rozmowy ze specjalistami, które zawsze będą ciekawe i przydatne. Podane w taki sposób, że słuchając nas możecie równocześnie jeść lody, jechać na rowerze, projektować domy przyszłości, pracować w magazynie, cokolwiek…

Twoi goście to artyści i eksperci, ale zawsze ludzie znani w pewnym środowisku. Rozmawiałaś m.in. z Kwiatem Jabłoni, Martą Niedźwiecką, ostatnio z Maja Święcicką i Basia Welento z Vegan Ramen Shopu. Czy możesz zdradzić, kogo jeszcze usłyszymy w podcastach i jak dobierałaś gości do poszczególnych odcinków? Czy tworząc scenariusze miałaś już w głowie, z kim chciałabyś rozwinąć dyskusję na dany temat?

Jagna Niedzielska: W najbliższym odcinku o jedzeniu przyszłości part.2: OWADY usłyszycie podróżniczkę Natalię Kusiak, która organoleptycznie sprawdziła, jak smakują. Opowie o tym, jak wygląda historia jedzenia owadów w innych krajach i jak podchodzą do ich jedzenia weganie. Z kolei Dominika Adamczyk bada na Uniwersytecie Warszawskim naszą niechęć do jedzenia owadów, z czego wynika i co może to zmienić. W tym samym odcinku pojawi się także Kuba Urbański, który na zawsze zmienił moje zdanie o owadach, jako o żywności. Posiada laboratoryjną wiedzę na ich temat. Miałam niezwykłą przyjemność z nagrywania tego odcinka. Wraz z grzybowym jest moim ulubionym.

Audioriver Goes Green | Odcinek 5: Grzyby nie tylko od kuchni – co potrafią i czemu są lepsze od nas

Co do podcastów ogólnie, to zawsze na początku przegadujemy temat, którego chcemy się podjąć. Potem wyszukujemy specjalistów. Zależy nam, żeby były to tematy eko wszechstronne, specjalistyczne i merytoryczne. Wyszukujemy specjalistów w wąskim zakresie, bo ci dają nam ciekawostki, które dotychczas nie pojawiły się u nikogo innego. Przyznam się szczerze, że jadąc na rozmowę czuję podwyższone napięcie emocji w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie wiem czego się spodziewać, niektóre z tematów nie są mi tak dobrze znane, nie mogę się doczekać aż siądę i rozpoczniemy rozmowę. Mam nadzieję, że słuchacze odczuwają podobną ekscytację.

Audioriver Goes Green: budowa ekologicznej świadomości

W podcastach poruszasz naprawdę różnorodną tematykę, począwszy od kontekstów, które już przebiły się szerzej w publicznej dyskusji, jak choćby kwestia ubrań z drugiej ręki, aż po hasło królestwo grzybów i to, jak je ugryźć. Dzielisz te rozmowy na te istotniejsze ekologicznie i stricte ciekawostkowe?

Jagna Niedzielska: Wszystkie są super istotne. Fast fashion, tworzywa sztuczne, czy suszę stawiam na równi z depresją klimatyczną, czy z rozmową z psycholożką Martą Niedźwiecką i stand uperem Maćkiem Adamczykiem o tym, jak śmiać się z ekologii i jak o niej rozmawiać. Nasz świat zbudowany jest przede wszystkim z naturalnego środowiska, a my ludzie jesteśmy tego elementem/dodatkiem. Mam wrażenie, że niektórym wydaje się, że jest odwrotnie. Dopóki tego nie zrozumiemy, dopóty będziemy mieć problem. Dlatego każde ekologiczne aspekty są warte uwagi.

Rozmowy, rozmowami, ale jak jest z feedbackiem? Dostajesz dużo ekologicznej energii zwrotnej?

Jagna Niedzielska: O wow! To, co się ostatnio dzieje, to znacznie więcej niż moje oczekiwania. Feedback jest intensywny. Stąd moja energia, zapał i optymistyczne podejście do tematu. Zajmuje się tym od dawna, ale obserwuję od 2 lat coraz większe zainteresowanie. Może to się jeszcze nie przekłada w 100% na akcję, ale potrzebujemy też czasu na zbudowanie zielonej świadomości. Uważam, że idziemy w dobrą stronę. Moim celem jest ekologia w mainstreamie. Tylko wtedy będziemy mogli żyć dobrze i odpowiedzialnie, i bez większych wyrzeczeń. Bo nic nie zrobimy z 10-cioma eko prymusami. Potrzebujemy milionów ludzi.

No i na sam koniec okołotematycznie – jakie są Twoje ulubione ekologiczne protipy, które wykorzystujesz w codziennym życiu?

Jagna Niedzielska: Powiem o jednym, bo po resztę odsyłam na moją stronę instagramową, gdzie dzielę się eko tipami. Jeśli chcemy cokolwiek zmienić, najpierw musimy zobaczyć, co jest złe. Najważniejszy tip, od którego należy rozpocząć zmiany to MONITORING. Brzmi słabo, ale zanotowanie tego, co wyrzucamy podczas gotowania, tego ile zbieramy odpadów, ile rzeczy kupujemy za dużo, z ilu realnie korzystamy, da nam odpowiedź, którą eko drogą należy iść. Mamy wiele narzędzi do bardziej ekologicznego funkcjonowania, ale nie wszystkie narzędzia są dla nas. Rozpocznijmy od własnego przeglądu dobrych i złych nawyków.


Audioriver Goes Green – posłuchaj podscastu

Już dziś ukaże się kolejny odcinek podcastu z serii Audioriver Goes Green pt. Owad w żywności: intruz czy pełnowartościowe jedzenie? Wszystkie epizody możecie przesłuchać już teraz na YouTube oraz na Spotify.

Kub Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →