Artysta na weekend – Tomasz Wakulewski + wywiad

Wywiad

Nasz rodzimy artysta na emigracji - Tomasz Wakulewski szybko podbił serca naszych lokalnych gwiazd. Czy podbije także Wasze?

Catz’n’Dogz namiętnie grają jego najnowszą produkcje. Nad remiksem pochylili się Pol_Oni, tworząc swoją wersję „Never Good As Before”. Płyta, która ukazała się w polskim Empedo jest jedną z ciekawszych krajowych propozycji ostatnich miesięcy.

O cateringowych odgłosach, inspiracjach Sade oraz scenie brytyjskiej elektroniki rozmawiamy z Tomaszem Wakulewskim.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

 

WYWIAD: TOMASZ WAKULEWSKI (PL/UK)

 

 

Mieszkasz na stałe w Londynie, dlaczego przeprowadziłeś się do Wielkiej Brytanii i czy ta przeprowadzka wpłynęła w jakimś stopniu na Twój rozwój i karierę muzyczną?

Przeprowadzka była raczej próbą poszerzenia horyzontów niż ucieczką z dotkniętego kryzysem kraju. Jednak to dzięki Wielkiej Brytanii mogłem pozwolić sobie na skompletowanie sprzętu potrzebnego do Home Recordingu.

Swój pierwszy numer wydałeś dla Plexi. Opowiedz o swoim wydaniu dla nich. Co to za płyta, skąd pomysł na numer, dlaczego właśnie ta wytwórnia?

Chłopaków tworzących Plexi znam od lat z Lublina – miasta ich pochodzenia, w którym dane mi było również studiować. Londyn pozwolił spojrzeć na siebie troszeczkę z innej perspektywy. Razem graliśmy po tutejszych klubach i podejmowaliśmy kroki pierwszych produkcji muzycznych. Podczas gdy oni zajęci byli kreowaniem wizji labelu ja pisałem muzykę. „Livia” była jednym z numerów powstałych w tamtym czasie, spodobała sie wszystkim i oczywistą konsekwencją było to, ze wyjdzie na Plexi. Wybór Alexa jako artysty do remiksu był niejako ukłonem w stronę moskiewskiej sceny, która przezywa renesans od paru dobrych lat.

Jak Twoim zdaniem zmienia się scena muzyki elektronicznej w Polsce oraz czego jeszcze brakuje nam względem sceny w UK? Czy można porównywać te dwie sceny?

Naturalnie, ze można je porównywać, muzycy tacy jak Koty, Czubala, Sienkiewicz czy tez Karol XVII & MB Valence to bez dwóch zdań światowa czołówka na swoich półkach i pod tym względem nie ma żadnych kompleksów. Obecnie gorzej wypadamy jeżeli chodzi o statystykę, ale wszyscy znamy to powiedzenie o „ilości i jakości” 🙂 Nie chce sie rozwodzić na temat eksplozji muzyki elektronicznej w krajach Europy środkowowschodniej, gdyż jest to fakt i poprzestańmy na tym. Mamy świetnych młodych producentów, którzy juz za chwile bedą wyznaczać  rejony nieznane kulturze klubowej dotychczas. Jeszcze jedna sprawa związana z polskimi klubami i te słowa chciałbym skierować do ich właścicieli. Porządny klub to nie tylko dobrze oświetlony bar, to przede wszystkim selektywny soundsystem. Pozwólcie ludziom obcować z prawdziwa muzyka, a nie z czymś, co  przypomina odgłosy z branży cateringowej. Na szczęście mamy tez w kraju świetne kluby i tutaj brawa za odwagę.

 

 

Właśnie wyszła Twoja najnowsza EP-ka dla Empedo, gdzie wraz z oryginałem można znaleźć także remiksy Pol_On oraz Kesho. Opowiedz o tym numerze, skąd wokal, pomysł oraz jak oceniasz współpracę z polską wytwórnią?

Empedo jest labelem, który ma juz swoja pozycję na rynku, wiec współpraca miała oblicze jak najbardziej profesjonalne. „Never As Good As Before” to track, który przeszedł długą transformacje zanim osiągnął ostateczna formę, stąd może mały eksperyment w warstwie rytmicznej i melodycznej. Inspiracją był Soul z lat osiemdziesiątych a przede wszystkim albumy Sade (tytuł to parafraza nazwy jednego z jej utworów), których sposób produkcji przyprawia mnie o ciarki. Wokal zaczerpnąłem z sampli, z którymi miałem trochę gimnastyki 🙂 „That Time” to przeciwieństwo tytułowego numeru, powstał w jeden wieczór i był niejako lekarstwem na noce spędzone nad „Never As Good As Before”.
Remiks Pol_On’ow to tłusto brzmiący track będący dowodem wyobraźni muzycznej tego duetu, a Kesha, to przykład na to, ze najlepszą edukacją jest pasja.

Jakie są Twoje plany na przyszłość, gdzie widzisz siebie za rok, dwa i pięć lat?

Hmmm…. w studio?

Dzięki za rozmowę!

Dzięki!

 

Rozmawiał: Kuba Juerga Maćkowski

 

Go to Beatport.com Get These Tracks Add This Player


Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →