Muzyczna pierwsza pomoc #1

Lifestyle

Czy muzyka wpływa na nasze funkcjonowanie? Na pewno! Nie każdy jednak odczuwa ten wpływ, jeszcze mniejsza grupa ludzi potrafi w świadomy sposób go wykorzystać. Zobacz jak możesz stworzyć swoją własną "apteczkę muzyczną".

Muzyka działa nie tylko na naszą psychikę, ale również na ciało – już na poziomie komórkowym można zauważyć pozytywne, jak i niszczące działanie muzyki. Stymulacja muzyką jest drugim najsilniejszym znanym sposobem wpływu na organizm człowieka – silniejsza jest już tylko stymulacja chemiczna.
Istnieją badania z zakresu cymatyki (wpływ fal dźwiękowych na substancje fizyczne), które pokazują, że działanie takiej muzyki jak heavy metal, acid rock, czy inne gatunki zawierające dużą gamę ostrych dźwięków wpływają negatywnie na układ cząsteczek wody – warto pamiętać, że głównie z wody składa się organizm człowieka.
Teoretycznie najzdrowsza jest muzyka klasyczna i relaksacyjna, natomiast gatunki te nie zawsze są w stanie zapewnić nam doznania, których potrzebujemy.
Posiadając tę wiedzę można wykorzystać w domu prostą i skuteczną metodę muzykoterapii – apteczkę muzyczną i pomóc sobie wyjść z pewnych negatywnych stanów emocjonalnych.
Dziś przedstawimy wam przykładową selekcję numerów, która pomoże wyjść ze stanu złości do spokoju.

Najprostsza „apteczka” powinna składać się z 3 utworów. 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Pierwszy utwór powinien jak najlepiej pasować do nastroju, w którym się znajdujemy, pozwala nam on przeżyć daną emocję, wczuć się w nią (złość).

Drugi powinien być w miarę neutralny, jednak z dominacją brzmień durowych (wesołych), o umiarkowanym tempie 80-120 uderzeń na minutę (stan neutralny).

Ostatni powinien być jak najbardziej dopasowany do nastroju, który chcemy osiągnąć (spokój).

Taka apteczka może w miarę szybki, naturalny i przyjemny sposób pomóc nam regulować swoje emocje. Warto pamiętać o tym, że słuchanie całych albumów dopasowanych do naszych negatywnych odczuć w żadnym stopniu nie pomaga nam się z nich wydostać, a prawdopodobnie tylko pogłębi nasz stan.
tekst: Ada Siewaszewicz (fb.com/AkademiaNeurorozwoju)
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →