Aphex Twin – Syro

Recenzje

Info

Data wydania:
2014/09/19
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
13 lat przyszło nam czekać na kolejny, pełnowymiarowy krążek Aphex Twina. Czy warto było? Czy oczekiwania fanów zostały zaspokojone? Dziś, będąc już po inicjalnym szale, kilkanaście dni po premierze i po ponad 40 przesłuchaniach Syro, finalnie rozprawiam z tym dziełem.
Album jest dobry. Album jest bardzo dobry. Nie jest to jednak przełomowe dzieło na miarę Selected Ambient Works czy Drukqs, jednak wciąż jest to bardzo dobry album, który zapewnia ponad godzinną podróż przez starannie utworzone brzmienia i inspirujące aranżacje. Kompozycja jest zadziwiająco koherentna, utwory ze sobą współgrają, tworząc klimat płyty. Sam klimat można zdefiniować jako ewolucję stylu z The Tuss, okraszoną breakbeatowym klimatem.
Bardzo ważnym elementem albumu są brzmienia i tonacje. W wywiadzie dla Pitchfork Richard opisuje jak stara się unikać tonacji w systemie równomiernie temperowanym, który jest stosowany w większości współczesnej muzyki. U Aphex Twina melodie pozornie fałszują. To konsekwencja narzuconej przez artystę tonacji, a nieprzyzwyczajony mózg wydaje nam fałszywe informacje.
Trudno jest wymienić najciekawsze momenty na płycie, ponieważ jest ich po prostu zbyt dużo. Na szczególne wyróżnienie zasługują spokojny i urzekający Minipops 67, wracający do klimatów z Drukqs CIRCLONT14, zahaczający o jungle S950tx16wasr10 oraz zamykający płytę instrumental Aisatsana. Płyta ma kilka pojedynczych słabych momentów: niezbyt charakterystyczny Produk 29, trochę zbyt monotonny 180db_ lekko psują płytę jako całość, jednakże są to pojedyncze momenty, stanowiące małą część naprawdę dobrych 70 minut muzyki.
Jeśli wierzyć twórcy, który akurat nie jest najbardziej prawdomówną osobą, Syro jest wierzchołkiem góry lodowej i w najbliższym czasie możemy oczekiwać kolejnych albumów, jeszcze lepszych od Syro, który ma być tylko „bezpiecznym wstępem” przed odkryciem wszystkich dokonań Richarda z minionych lat. Jeśli to prawda, nie pozostaje nic, tylko zacisnąć kciuki i czekać, a póki co delektować się starannie skomponowanym Syro.
Adrian Kowalczewski

Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01. minipops 67 (source field mix)
02. XMAS_EVET10 (thanaton3 mix)
03. produk 29
04. 4 bit 9d api+e+6
05. 180db_
06. CIRCLONT6A (syrobonkus mix)
07. fz pseudotimestretch+e+3
08. CIRCLONT14 (shrymoming mix)
09. syro u473t8+e (piezoluminescence mix)
10. PAPAT4 (pineal mix)
11. s950tx16wasr10 (earth portal mix)
12. aisatsana

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →