Ambitny plan reformy Bytomia

Trocha Pokory / Śląsk jest śliczny, Facebook
Artykuł
Bytom drugim Kreuzbergiem? "To możliwe!"

Nowy, jasny punkt na klubowej mapie Polski? W rozmowie z portalem bytomski.pl prorektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Tomasz Pietrzykowski przyznał, że Bytom mógłby stać się drugim Kreuzbergiem. Więcej szczegółów poniżej!

Bytom poza grą

Nie ma się co łudzić – na tle innych śląskich miast, scena klubowa w Bytomiu praktycznie nie istnieje. Ostatnimi znanymi miejscówkami, które funkcjonowały w Bytomiu były Jazz Club Fantom (zarządzany przez Adama Pomiana – współorganizatora festiwalu Tauron Nowa Muzyka) oraz anarchistyczna Tymczasowa Strefa Autonomiczna Wolne Tory, gdzie występowali m.in. Zamilska oraz izraelska grupa Bonafide3000.

Przyjeżdżając do tego śląskiego miasta ma się wrażenie jakby czas się zatrzymał w miejscu – wszystko przez piękną, lecz niestety zaniedbaną poniemiecką architekturę. Bytom znany przede wszystkim z manufaktury, przemysłu ciężkiego, opery i sportu, nie ma obecnie miejsca, które mogłyby przyciągnąć do miasta jeszcze więcej młodych ludzi tak, jak Katowice, Zabrze czy Gliwice.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Widzowie na świecie mogli się dowiedzieć o Bytomiu z filmu Baraka, a także z reportażu telewizji Al-Jazeera o przyczynach i konsekwencjach migracji młodych Polaków do Wielkiej Brytanii.

Polish cities shrink as struggling residents emigrate

O komentarz poprosiłem Bolesława Kowalskiego, który jest animatorem kultury w sąsiednich Tarnowskich Górach.

Od razu przypomina mi się koncertowy projekt pod przewrotną nazwą Tylko NIE Bytom! – wspaniała kulturalna okoliczność. Jako mieszkaniec sąsiedniego miasta miałem sposobność poznać nietypowe miejsca Bytomia, w których odbywały się koncerty zagranicznych wykonawców – był klimat! Serce pęka widząc brak kulturalnego zaaranżowania tego miejsca – przecież ono jest majestatyczne! Postindustrialne lokacje są jedyne w swoim rodzaju, więc można na tym budować nową historię – oznajmia Bolesław Kowalski.

Całoroczny OFF

Podczas ostatniej debaty Porozmawiajmy o Bytomiu dla lokalnego portalu bytomski.pl prof. Pietrzykowski podzielił się z publicznością swoją interesującą opinią w sprawie reformy miasta.

Dlaczego Bytom nie miałby być alternatywą dla katowickiej Mariackiej, adresowaną raczej do tych, którzy szukają czegoś innego niż dyskoteka i modne ciuchy? Takim stacjonarnym, całorocznym OFF Festivalem, do którego pielgrzymują wszyscy, którzy szukają czegoś innego niż lansują główne stacje telewizyjne i internetowe portale. Odtrutki. Takim miastem-Jarocinem naszych czasów. […] Przy coraz wyraźniejszej mainstreamowości Katowic, offowość Bytomia wydaje się być ciekawym kierunkiem. Być może Bytom mógłby stać się śląskim Kreuzbergiem – argumentował prof. Pietrzykowski.

prof. Pietrzykowski podzielił się z publicznością interesującą opinią w sprawie reformy Bytomia
prof. Tomasz Pietrzykowski, źródło: Uniwersytet Śląski

Wypowiedź prof. Pietrzykowskiego skomentował pochodzący z Bytomia, bazujący w Berlinie architekt Przemo Łukasik, który od lat postulował zmiany w swoim rodzinnym mieście, na wzór tych ze stolicy Niemiec. Łukasik podkreśla, że potencjał Bytomia opiera się na ciekawej architekturze, bliskości do metropolii oraz niskich cen nieruchomości, które są najtańsze na Śląsku. Oczywiście najważniejszym czynnikiem zmian są ludzie.

– Zawsze zaczyna się od tanich nieruchomości, bo ceny stwarzają możliwości. Ale reszta zależy najbardziej od ludzi, którzy potrafią sobie tę przestrzeń podporządkować. To często freelancerzy, artyści, specjaliści, którzy w pracy uciekają od krawatów i garsonek. Nie szukają korpo zadęcia i blichtru, ale chcą mieć swoje studio graficzne, studio nagrań, pracownię i to w murach z duszą, a nie w tradycyjnym biurze. Do tego modelu Bytom pasuje pod wieloma względami. Ceny mieszkań? Najatrakcyjniejsze na Śląsku. Architektura z detalem i ogromną różnorodnością? Jest. […] Bytom jest i będzie dla ludzi, którzy szukają czegoś mniej sztampowego” – mówi Łukasik.

Wypowiedź prof. Pietrzykowskiego skomentował architekt Przemo Łukasik
Przemo Łukasik, źródło: gryfnie

To wszystko brzmi obiecująco, jednak bytomski architekt jest ostrożny co do przewidywania tempa zmian – będąc w Berlinie w latach 90. przekonał się jak długim i mozolnym procesem może być transformacja miasta.

W tym kontekście Bytom będzie również uzależniony od rozwoju Gliwic czy Katowic, więc to tempo może być jeszcze wolniejsze, ale jak pokazuje Berlin, odmiana takich miejsc jak Kreuzberg wcale nie jest uzależniona od wielkich pieniędzy – uważa architekt.

Przemo Łukasik – Dlaczego Bytom jest stolicą architektury?

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →