Zmarł Alvin Lucier, jeden z najodważniejszych kompozytorów muzyki eksperymentalnej

News
Alvin Lucier -  pionier nowej kompozycji muzycznej i muzycznego performance’u

Wiadomość o śmierci Amerykanina przekazała w mediach społecznościowych jego była żona.

Alvin Lucier – pionier nowej kompozycji muzycznej i muzycznego performance’u

W wieku 90 lat zmarł Alvin Lucier, pionierski amerykański muzyk, znany z eksperymentalnych, dźwiękowych instalacji, które odkrywały zjawiska akustyczne i poszerzały percepcję słuchową. Wiadomość została ujawniona przez byłą żonę artysty, Mary Lucier, za pośrednictwem posta na Facebooku. Przyczyna śmierci nie jest znana, ale Lucier wspominał wcześniej w wywiadach, że cierpiał na chorobę Parkinsona.

Urodzony w New Hampshire w 1931 roku artysta znany był z radykalnych kompozycji i pokazów, które zdefiniowały jego trwającą wiele dekad karierę. Materialna rzeczywistość była ważnym tematem w jego twórczości, a wiele prac – nierozerwalnie związanych z otaczającym je środowiskiem. Podczas występów na żywo wykorzystywał akustykę pomieszczeń, rezonanse instrumentów i ludzkiego ciała. Był performerem, wykładowcą oraz prezenterem dźwiękowych instalacji głównie w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Alvin Lucier

Alvin Lucier i jego najsłynniejsze dzieła

W performansie Queen of the South z 1972 roku użył metalowej płyty z piaskiem, która wibrowała w rytm głosów śpiewaków. W Action Music for Piano z 1962 roku wykorzystano fizyczne gesty grających, a Music for Solo Performer z 1965 roku uważane jest za pierwsze dzieło muzyczne, w którym do generowania dźwięku posłużono się ludzkimi falami mózgowymi.

I Am Sitting In A Room to z pewnością najsłynniejsza produkcja Luciera. W 1970 roku Amerykanin wielokrotnie odtwarzał i nagrywał swój głos w pokoju, a następnie puszczał nagranie i ponownie je nagrywał. Ponieważ każdy zamknięty obszar ma swój charakterystyczny rezonans, w efekcie kolejnego powtórzenia procesu pewne częstotliwości są stopniowo wzmacniane, gdy np. rezonują w danym pomieszczeniu, aż w końcu słowa stają się niezrozumiałe, zastąpione czystymi rezonansowymi harmoniami i tonami samego pomieszczenia.

Alvin Lucier – I Am Sitting In A Room

Alvin Lucier do końca życia realizował swoje szalone pomysły

Z okazji 90. urodzin Luciera w maju tego roku nowojorski Issue Project Room zorganizował 26-godzinny stream z udziałem 90 artystów wykonujących I Am Sitting In A Room, a berlińskie Sound on Paper Editions wydało box set zawierający archiwalne nagrania kompozycji, książkę i zdjęcia.

Choć Lucier poświęcał wiele czasu na komponowanie muzyki na tradycyjne zachodnie instrumenty, zajmował się także rytmami innych kultur, o czym świadczy choćby piętnastominutowy utwór Music for Gamelan Instruments, Microphones, Amplifiers and Loudspeakers. W rozmowie z New York Times na początku tego roku Lucier zaznaczył, że jego twórczy duch jest wciąż silny. „Muszę wyznać, że realizuję szalone pomysły, które mam w głowie od lat, ale nigdy nie miałem odwagi ich zrealizować” – powiedział.

Alvin Lucier – Music For Solo Performer

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →