Album „Wounded Rhymes” Lykke Li skończył w tym roku 10 lat

Fot. Materiały promocyjne
Artykuł News
Lykke Li i jej najważniejszy album

Świetne melodie, hity, które pamięta się do dzisiaj, eklektyczna mieszanka popu z różnymi odcieniami elektroniki. Najlepsza płyta w karierze Lykke Li jest już z nami pełną dekadę.

Lykke Li i jej najważniejszy album

Drugi album w karierze szwedzkiej wokalistki Lykke Li Wounded Rhymes skończył 10 lat. To właśnie to wydawnictwo wprowadziło artystkę na światową scenę i zapewniło jej prym na listach przebojów. Przypomnijmy, że to w tym okresie swoje longplaye wydały również Florence + The Machine (Ceremonials),  Santigold (Master of My Make-Believe) czy Birdy (Birdy), które swoją ambitną i udaną próbą mariażu mainstreamu z szeroko pojętą alternatywą  trafiły w same sedno i świeciły niemałe sukcesy, przecierając szlaki dla wielu późniejszych młodych wokalistek.

Wounded Rhymes – historia powstania

Chcąc nabrać energii przed rozpoczęciem prac nad albumem numer dwa, Lykke Li założyła sklep w dzielnicy Echo Park w Los Angeles. W Mieście Aniołów szukała słońca, luzu, dystansu i nowej perspektywy. „LA to najbardziej egzotyczne miejsce na Ziemi” – powiedziała piosenkarka w 2011 roku w wywiadzie dla Guardiana. Z początku Lykke Li planowała zrobić sobie naprawdę długą przerwę. jednak zainspirowana swoim nowym otoczeniem i życiem, bardzo szybko powróciła do pisania piosenek. „Poczułam, że jeśli ich nie nagram, to przepadną. Będę po prostu zbyt szczęśliwa [w LA], więc po prostu to zrobię, OK?” – zdradziła Guardianowi. Aby ruszyć z pracą nad Wounded Rhymes artystka powróciła do rodzimej Szwecji i zamieszkała w Sztokholmie. W studiu nagraniowym połączyła słoneczny klimat przygody z południowej Kalifornii z lodowatą rzeczywistością zimowej Szwecji. Wounded Rhymes okazał się śmiałym, odartym ze złudzeń spojrzeniem na otaczający ją świat.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Smutek jest błogosławieństwem

Kawałki z albumu, takie jak: Follow Rivers, Get Some, Sadness is Blessing czy Youth Knows No Pain brzmią wciąż świeżo i ujmują swoją ponadczasowością. Ciężko uwierzyć, że napisała je ta sama osoba, która zaledwie 3 lata wcześniej debiutowała dziewczyńską, nieco kapryśną i w sumie dość naiwną płytą Youth Novels. W 2011 roku Lykke Li objawiła się bowiem już światu jako wyjątkowa dojrzała, doświadczona przez życie oraz pewna swojej seksualnej mocy kobieta. W tekstach obnażyła w 100% siebie, dopuszczając nas do swojego intymnego świata. W niezwykłym wyczuciem poruszała tematy związane z głębią miłości, utratą niewinności, przywiązaniem, seskem i smutkiem, który może być generowany przez wejście z drugą osobą w zbyt bliskie relacje.

Ten osobisty i do bólu szczery muzyczny manifest został doceniony przez słuchaczy i krytyków. Album trafił na 37 pozycję w zestawieniu UK Billboard i 36 pozycję w zestawieniu US Billboard. W Niemczech sprzedawał się równie dobrze i dotarł na 33 miejsce, w Kanadzie na 19, w Australii na 30, zaś w rodzimej dla wokalisty Szwecji na 2. Krążek znalazł się również na liście najlepszych albumów 2011 roku Pitchfork, Mojo, SPIN, Village Voice i wielu innych.

Lykke Li – I Follow Rivers

Księżycowa bogini

Metamorfozę przeszły również teledyski Lykke Li. W wideoklipach do utworów Get Some czy Sadness is Bleesing oglądaliśmy pewną siebie i własnego ciała zmysłową i nieco perwersyjną fame fatalle. Nastoletni czar z Youth Novels wyparował zupełnie. Zwiewne sukienki zostały zastąpione skąpymi strojami, leśna rusałka przeobraziła się w księżycową boginię.

Jeśli chodzi zaś o samą muzykę, to w przypadku Wounded Rhymes mieliśmy do czynienia z wybuchową mieszanką elektroniki, indie, popu i soulu, która z niezwykłą siłą oddziaływała na emocje i zmysły. Wszystko to podlane dodatkowo wpadającymi z miejsca w ucho melodiami i wyrazistymi refrenami, które pamięta się do dzisiaj. Singiel Follow Rivers stał się światowym hitem (szczególnie w bardziej dynamicznej wersji The Magican Remix), który zapewnił wokalistce rozpoznawalność nawet wśród osób, które muzyki słuchają jedynie z Radia Eski i RMF FM. Utwór zdobył szczyty list przebojów w Belgii, Włoszech, Grecji, Polsce, Niemczech i Rumunii. Z całą pewnością więc drugi album Lykke Li był dla niej tym przełomowym i prawdopodobnie najważniejszym w całej karierze.

Lykke Li – Get Some

Lyke Li chce być jak Banjamin Burton

10. urodziny Wounded Rhymes świętowała oczywiście sama Szwedka. Za pomocą mediów społecznościowych podzieliła się z fanami następującymi przemyśleniami:

Mija właśnie dziesięciolecie „Wounded Rhymes” i trochę nie mogę uwierzyć, że stworzyłam coś, co ma już 10 lat, wciąż czuję się jak drżąca jaźń, którą byłam tutaj w tym filmie. Ten film zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, reżysera i wszystkich innych zaangażowanych. Nigdy nie zapomnę tego doświadczenia, które również zmieniło bieg mojej kariery. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy wzięli sobie tę piosenkę do serca, na dyskotekach, weselach, festiwalach dumy i niektórych z moich ulubionych filmów. Wkrótce wypuszczę coś wyjątkowego z okazji tej rocznicy. Bądź na bieżąco, kocham i tęsknię za wami wszystkimi.

Lykke Li zapytana zaś przez dziennikarza NPR Radio w 2011 o swoją przyszłość odpowiedziała:

Będę jak Benjamin Button; po prostu odmłodnieję. Prawdopodobnie będę szczęśliwa, gruba, z dziećmi i patrząc wstecz, pomyślę, że byłam taką gniewną młodą kobietą. To te mroczne lata, zanim tak jakby zrozumiałam, że życie jest trudne, ale zawsze jest piękne.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →