5 najlepszych butikowych festiwali w Europie, które trzeba zobaczyć
Sezon festiwalowy ruszył na dobre. Obok potężnych, komercyjnych wielotysięczników na naszym radarze znajdują się również mniejsze inicjatywy. Wydarzenia zachwycające przede wszystkim swoją kameralną atmosferą. Ograniczona sprzedaż biletów, rodzinny klimat, brak pogodni za czymkolwiek. Jesteśmy przekonani, że wśród naszych czytelników są fani mniejszych imprezowych kalibrów - i to wcale nie gorszych od "bogatszych" braci. Wyselekcjonowaliśmy pięć najlepszych, naszym zdaniem, butikowych, europejskich festiwali tego lata.
Festiwale – kiedy mniej znaczy więcej
Specjalnie dla Was Munolupka znalazła festiwale, charakteryzujące się wyjątkową, intymną atmosferą. To dzięki niej bilety rozchodzą się tam w kilka minut, a same ich marki kojarzą się z najwyższą jakością. Zmęczeni potężnymi produkcjami, wielkimi kolejkami i bieganiem po scenach? Prezentujemy festiwale na mniejszych obrotach, skoncentrowanych na świadomym, nieśpiesznym doświadczaniu muzyki. Najczęściej z zapierającym dech w piersiach otoczeniem wokół i soundsystemami najwyższej klasy.
Terraforma – elektroniczny skarb na obrzeżach Mediolanu
Terraforma unowocześnia koncepcję doświadczenia muzycznego. Organizatorzy tego unikatowego festiwalu sukcesywnie tworzą nową wizję odbioru muzyki, obejmującą wszystko, co ta forma ekspresji wyraża. Terraforma rozgrywa się w lasach Villa Arconati na obrzeżach Mediolanu i angażuje artystów, którzy eksperymentują z nowymi sposobami zmniejszania dystansu między sztuką a życiem.
Muzyka i jej eksploracja w tym miejscu przenoszą człowieka z powrotem do jego naturalnych częstotliwości, gdzie poczucie rytmu jest ponownie związane z otoczeniem. Ten mediolański skarb festiwalowy stawia bardzo mocno na ekologię, która jest najwyższą wartością obok pierwiastka ludzkiego i artystycznego.
Aby zregenerować nasz ekosystem, będziemy musieli rozwinąć cechy niezbędne do transformacji nas samych. Aby zmniejszyć marnotrawstwo zasobów, konieczne jest ponowne oszacowanie naszych prawdziwych potrzeb
– organizatorzy.
Kogo usłyszmy w tym roku? Festiwal nie mógłby się odbyć bez rezydenta w postaci Donato Dozzy. Obok włoskiego mistrza zagrają m.in. Voices From The Lake, Autechre, Amnesia Scanner, DJ Red, Higher Intelligence Agency, Common People. Terraforma odbędzie się w dniach 1-3 lipca, w sprzedaży wciąż są jednodniowe bilety w cenie od 50 do 65 euro, na stronie organizatora.
Swing Festival – gruzińska jakość
Druga edycja Swing Festival będzie odbywać się od 5 do 7 sierpnia w przepięknej lokalizacji nad gruzińskim Złotym Jeziorem. Golden Lake znajduje się w miejscowości Poti, mieście zamieszkującym 42 000 ludzi, z międzynarodowym lotniskiem, co z pewnością ułatwi nam transport na teren festiwalu. Kogo usłyszmy w tym roku? Podczas drugiej edycji, na trzech scenach zaprezentują się najlepsi lokalni i światowi artyści z okolic house i techno.
Jak dotąd wiemy o takich postaciach jak Anthony Linell aka Abdulla Rashim, Ash Scholem, Bero, Cobert Live, DJ Delorean, DJ Masda, Dr. Banana, DVS1, Gene On Earth, George Effe, Gio Shengelia, GreenBeam & Leon, Hatsvali, HVL, Kvanchi B2B Dito, Oscar Mulero, Psyk, Roman Flügel, Skyra, Toke, Will Gates Live, Yanamaste. Karnety dostępne w cenie 150 zł.
Parallel – atmosferyczne techno w hiszpańskich górach
Jeden z najpiękniejszych, kameralnych festiwali w Europie zmienia w tym roku swoją lokalizację. Nowy dom dla Parallel nazywa się Port del Comte, położony w przepięknych górach, niecałe dwie godziny drogi od Barcelony. Festiwal trwa od 2 do 4 września, z możliwością pobytu i odpoczynku do poniedziałku. Z Barcelony prowadzony będzie transport wahadłowy na teren festiwalu.
Ponad półtora roku temu powinniśmy świętować naszą piątą rocznicę w górach. Od tego czasu nie minął ani jeden dzień bez wyobrażenia sobie, jak moglibyśmy świętować nasze doroczne spotkanie z wami, naszą rodziną Paral·lel. Od tamtego czasu wiele się wydarzyło. I choć często lubimy patrzeć wstecz i wspominać przeszłość, teraz bardziej niż kiedykolwiek nadszedł czas, aby wspólnie spojrzeć w przyszłość
– organizatorzy.
Parallel cechuje wybitny program artystyczny skupiony wokół atmosferycznego techno. Potwierdzeni artyści do tej pory to m.in. DJ Nobu b2b Peter van Hoesen, Vril, F-ON, Kangding Ray, Konduku, Refracted czy Shackleton. Wszystkie karnety zostały wyprzedane, możliwe, że pojawi się ograniczona pula biletów jednodniowych.
Waking Life – portugalska utopia
Waking Life powstał ze wspólnego marzenia grupy przyjaciół o zbudowaniu społeczności w słonecznym miejscu, aby zasiać pomysły i wspólnie zbierać namacalne, alternatywne sposoby życia. Ten portugalski skarb festiwalowy stał się przestrzenią artystycznych eksperymentów i porywającej autoekspresji. W tym miejscu odkryjemy kult tańca, natury i drugiego człowieka.
Czytaj także: Portugalia i boom na tamtejszą scenę techno
Skompletowany, tegoroczny line-up to czysty obłęd, tym bardziej że na festiwalu może pojawić się wyłącznie 3 tysiące ludzi. Nasi faworyci? Aleksi Perälä, Audio Werner, Djrum, Dopplereffekt, Levon Vincent, Maayan Nidam, San Proper live, Mountain People. Karnety w cenie 220 euro rozeszły się jak świeże bułeczki.
Draaimolen Festival – holenderski las z techniczną chłostą
Długo trwały poszukiwania idealnej przestrzeni dla tego wyjątkowego, holenderskiego festiwalu. Od 2019 roku festiwal na stałe zameldował się w tak zwanym MOB Complex w lesie na północ od miejscowości Tilburg, w miejscu będącym niegdyś holenderskim składem amunicji. Holenderskie festiwale przyzwyczaiły nas do gwiazdorskich line-upów. Tak, na Draaimolen pojawi się elita artystów tworzących muzykę elektroniczną, jednak nie są to postaci znane z najsłynniejszych marek pokroju Awakenings czy DGTL.
Na festiwalu pojawią się zupełnie nowe hostingi sceniczne po powrocie na Draaimolen części starych przyjaciół imprezy. Swoje autonomiczne sceny obstawiać będą Blawan, Eris Drew & Octo Octa, Herrensauna oraz Nous’klaer Audio. Highlight festiwalu? Oscar Mulero b2b DVS1. Karnety w cenie 100 euro dostępne na stronie organizatora.