10 świeżych artystek na scenie, które musisz poznać

Artykuł

O kobietach na scenie muzyki elektronicznej możnaby mówić godzinami i w nieskończoność wymieniać zasłużone dla muzyki i clubbingu panie, ale dziś przedstawiamy sylwetki dziesięciu świeżych i szybko rozwijających się artystek.

W ostatnim czasie sporo się mówi o sytuacji kobiet na scenie. Być może jest ich mniej niż mężczyzn w klubowym świecie, jednak to ich energia, tak silna i ciepła, nadaje rytm wielu sprawom. Kobiety możemy spotkać ze sprzętem, za deckami, jako promotorki czy za sterami wielkich agencji i labeli.
O kobietach na scenie można byłoby mówić godzinami i w nieskończoność wymieniać zasłużone dla muzyki i clubbingu panie. Pragniemy odczarować złe wrażenie o scenie zdominowanej przez mężczyzn, przedstawiając Wam sylwetki 10 nowych twarzy, świeżych szybko rozwijających się artystek muzyki elektronicznej. Kogo dodalibyście do tej listy?
fot. Poly Chain
Sophia Saze – artystka skoncentrowana na muzyce oraz sztukach multimedialnych. Pochodzi z Gruzj, mieszka w Nowym Jorku. Jest założycielką labelu Dusk & Haze. Muzyką interesowała się od najmłodszych lat, eksperymentowała z różnymi gatunkami, by odnaleźć swoją drogę. Obecnie skupia się na muzyce elektronicznej i techno. Niedawno ukazała się jej debiutancka EP-ka zatytułowana „Solace” z remixami Umwelta i Benjamina Damage, która przyniosła jej sporo rozgłosu.

Poly Chain – artystka z Ukrainy, mieszkająca w Warszawie. DJ-ka i producentka, zakochana w syntezatorach. Jej muzyka to delikatne, deepowe elektroniczne muśnięcia, przez niektórych nazywane psychedelic ambientem. Sasha rozkochała nas w sobie swoim albumem „Music For Candy Shops” wydanym w 2017 roku na labelu Transatlantyk. Od tamtego czasu bacznie obserwujemy jej postępy. Możemy ją usłyszeć w formule live act lub dj set.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Hydrangea – DJ-ka i producentka z Francji, która przez ostatnie lata coraz silniej zaznacza swoją obecność na scenie. Jej wdzięczny pseudonim doskonale odzwierciedla muzykę, którą gra i tworzy – hipnotyczne, organiczne techno. Jej sety to bardzo spójne, dobrze wyselekcjonowane mieszanki, które mogą wprowadzić słuchacza w trans. Jej muzyka ukazała się do tej pory na takich labelach jak Natch Records, Dust Rec. czy Silent Season.

Aetha aka Jot – mały człowiek orkiestra. Aneta debiutowała w klimatach psytrance jako Jot, by po jakimś czasie stworzyć swoje alter ego w dziedzinie techno – Aethę. Oprócz wysokiej klasy setów, jakie reprezentuje artystka w obu gatunkach muzyki, może pochwalić się też sporymi osiągnięciami w dziedzinie promotorskiej. Odpowiedzialna jest m.in. za cykl wydarzeń Moontrip. Niedawno na muzycznym rynku pojawiło się nowe dziecko Anety – Mandala Bookings – agencja bookingowa zrzeszająca artystów ze sceny psytrance.

Olivia – na polskiej scenie bryluje już od dawna, jednak wciąż z nową, świeżą energią. Działa prężnie jako DJ-ka, rezydentka Unsound Festivalu, oraz promotorka w krakowskim klubie Szpitalna 1. Olivia jest także częścią kolektywów Radar i Chrono Bross. Od niedawna zasila szeregi Annex Agency, u boku m.in. Heleny Hauff. Jej sety to mieszanka świetnie wyselekcjonowanych dźwięków, od techno, acid, electro po EBM i industrial.

Nur Jaber – artystka z Libanu, na stałe osiadła w Berlinie. Jej muzyczna przygoda trwa od wielu lat, eksperymentowała z wieloma gatunkami i instrumentami. Grała na gitarze basowej, perkusji, lubowała się w muzyce house, by odnaleźć swój nurt – techno. 2017 był przełomowym rokiem w jej karierze. Wydała sporo ciekawej muzyki, nagrała sety dla najbardziej prestiżowych kanałów. Nur Jaber prowadzi także swój własny label – OSF. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy miała okazję zagrać w Boiler Room. Polecamy.
T A K A – polska producentka, entuzjastka mocnych dźwięków. Jej nieodłącznym atrybutem jest Korg Electribe EMX-1. Występy Aśki to bezkompromisowe, klubowe techno, składające się w całości z jej autorskich utworów. Dotychczas jej numery ukazały się na składance Mord Records i LDNwht. T A K A występuje regularnie w wielu polskich klubach, będzie można ją usłyszeć także na Instytut Festival i Audioriver.

Zanias – artystka australijskiego pochodzenia. Znana z zespołów Keluar i Linea Aspera. Od jakiegoś czasu pielęgnuje swoją solową karierę i działa jako DJ-ka. Jej debiutancka EP-ka ukazała się w 2016 roku, nakładem świetnej wytwórni Noiztank. Jest również członkinią berlińskiego kolektywu Fleisch, który od 2 lat działa jako label znany m.in. ze świetnego releasu „Wie Die Finger Durch Den Nebel” Schwefelgelb.

VTSS – obecnie jedna z najbardziej charakterystycznych postaci na polskiej scenie. DJ-ka, producentka, promotorka. Miłośniczka hardware’u. Razem z FQOL i ISNT tworzy projekt Oramics, mający na celu promowanie kobiet na scenie. Mimo krótkiego stażu, Martyna ze swoją muzyką zwiedziła już trochę świata. Jej sety i produkcje to pełne świeżości mieszanki techno, oscylujące wokół muzyki EBM.

Anastasia Kristensen – mieszkanka Kopenhagi pochodzenia rosyjskiego. W ostatnim roku jej kariera nabrała niebywałego tempa. Anastasia spełnia się głównie jako DJ-ka, choć na jej koncie pojawiły się nieliczne wydawnictwa, między innymi na Mord Records (słynny MordBox w świetnym towarzystwie takich postaci jak VSK czy Scalameriya). Jej sety to pełne energii mieszanki o nieprzewidywalnych zwrotach akcji. Jest szybko i skocznie. Artystka na koncie ma występy na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. na Berlin Atonal.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →