10 lat temu „Louder” DJ Fresha podbił listy przebojów

News
dj fresh louder

Tego lata mija dekada, od kiedy DJ Fresh ustanowił nie lada precedens muzyczny. Nigdy wcześniej utwór dubstepowy nie osiągnął tak dużego sukcesu komercyjnego. Louder dotarło bowiem na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów.

Dubstep przebija się do mainstreamu

Eksplozja brytyjskiego dubstepu sięga połowy 2000 roku, kiedy to kultowi artyści, tacy jak Skream, Benga, Rusko i Caspa, zaczęli robić spore zamieszanie na undergroundowej scenie muzycznej. Jednak utwór dubstepowy osiągający szczyty popularności był wówczas rzadkością. Nawet po tym, jak w 2010 roku DJ Fresh znalazł się na listach przebojów ze swoim klasykiem drum & bassowym Gold Dust. Niedługo potem dubstepowy utwór Fresha Louder z udziałem Sian Evans ze swoim wynikiem przeszedł na zawsze do historii muzyki elektronicznej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kultowy Louder zadebiutował na szczycie list przebojów w pierwszym tygodniu, sprzedając imponującą liczbę 149 tysięcy egzemplarzy po tym, jak pojawił się w kampanii reklamowej Lucozade Life. Chociaż szybko został zdetronizowany przez szalenie popularny Glad You Came The Wanted, Louder stał się podstawą setów DJ-skich przez lata i doczekał się wielu remiksów autorstwa innych pionierów dubstepu, jak chociażby Flux Pavilion i Doctor P.

DJ Fresh – Louder (Doctor P & Flux Pavillon Remix)

Korzenie współczesnego dubstepu

Korzenie dubstepu sięgają 1998 roku. Tworzono wówczas mroczne, eksperymentalne remiksy 2-stepu i UK garage’u, próbujące włączyć elementy funky breakbeat. W 2001 roku ten i inne odmiany mrocznej muzyki garażowej zaczęto prezentować i promować w londyńskim klubie nocnym Plastic People (podczas nocy „Forward”), która wywarła znaczny wpływ na rozwój dubstepu. Termin „dubstep” w odniesieniu do gatunku muzycznego zaczął być używany około 2002 roku, kiedy to trendy stylistyczne stosowane przy tworzeniu tych remiksów zaczęły być bardziej zauważalne i odróżniać się od 2-stepu i garage’u. To wytwórnie Big Apple, Amunition i Tempa zaczęły promować nowo powstały gatunek. Nikt nie mógł wówczas przewidzieć, że dekadę później mało znany drum & bassowy producent, sprawi, że o dubstepie zacznie być głośno. I tym samym utoruje drogę do sukcesu m.in. takim artystom jak Skrillex.

DJ Hatcha — dupstep mix (Tempa label)



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →