Park Śląski

Park Śląski

Lokalizacja i dane kontaktowe

Miasto:
Chorzów
Adres:
Al. Różana 2
Adres www:
http://www.wpkiw.com.pl/

Opis klubu Park Śląski

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku od ponad sześćdziesięciu lat jest miejscem spotkań, zabawy i kontaktu z naturą, którego tak bardzo brakuje mieszkańcom aglomeracji śląskiej, zmęczonym wielkomiejskim hałasem, betonem i życiem w biegu. Wszystko to dzięki temu, że w latach czterdziestych ubiegłego stulecia ówczesne władze postanowiły stworzyć w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym ośrodek rekreacyjny dla jego mieszkańców. Zlecono to generałowi Jerzemu Ziętkowi, który potrafił swoją wizję – pionierskiego jak na tamte czasy projektu – konsekwentnie zrealizować. Decyzja o budowie tej największej inwestycji ekologicznej na Śląsku zapadła w 1950 roku.
W 1951 roku ruszyła budowa parku, która w założeniach miała być próbą przywrócenia życia środowisku zdewastowanemu przez przemysł. To się udało. Z miejsca, które często opisywano używając sformułowania „księżycowy krajobraz” stało się „zieloną wyspą” w centrum wielkiego przemysłu. W budowę WPKiW włączyli się wszyscy: od młodzieży szkolnej po pracowników urzędów.
Było to ogromne przedsięwzięcie cieszące się wielką społeczną akceptacją. Głównie dlatego, że w czasie, gdy powstawał WPKiW, na terenie Śląska istniało 300 zakładów przemysłowych. Oznaczało to, że zapylenie osiągało ogromne rozmiary: w Chorzowie Starym opadało 763 tony pyłu na kilometr kwadratowy, w centrum Chorzowa – 92 tony na kilometr kwadratowy. Potem to zapylenie spadało, a park nazywany jest także dzisiaj „Zielonymi płucami Śląska” i pozostaje jednym z największych parków miejskich w Europie (ma powierzchnię około 600 ha).

Atrakcje:
– Stadion Śląski
– Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
– Śląskie Wesołe Miasteczko
– Śląski Ogród Zoologiczny
– Kąpielisko FALA
– Park Linowy „Palenisko”
– Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
– Tenisowy Klub Sportowy „Budowlani” w Chorzowie

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →