Od Nowa

Od Nowa

Lokalizacja i dane kontaktowe

Miasto:
Toruń
Adres:
ul. Jurija Gagarina 37A
Email:
Adres www:
http://odnowa.umk.pl/

Opis klubu Od Nowa

Studencki Klub Pracy Twórczej „Od Nowa” powstał w 1958 roku.
Powołanie go do życia było nieco spóźnionym efektem twórczego ożywienia środowiska studenckiego, które miało bezpośredni związek z polską odwilżą 1956 r.
Klub powstał w chwili, kiedy w toruńskiej kulturze studenckiej wrzało. Zawiązywano grupy teatralne, kabarety, kluby filmowe, mniej lub bardziej efemeryczne pisma literackie (np. „Helikon” – w którym debiutował 19 letni Edward Stachura). Wielką aktywność artystyczną wykazywali studenci Wydziału Sztuk Pięknych, organizujący wystawy i grupy twórcze. Szczególnym przejawem odwilży było pojawienie się jazzu – muzyki dotąd zakazanej. Toruński Jazz Club wg. Stefana Kościeleckiego – pierwszego kierownika Od Nowy – był trzecim w Polsce, po Krakowie i Warszawie. Przyjeżdżał tu nawet Krzysztof Komeda – Trzciński, bo w Poznaniu jeszcze wtedy jazzu nie grano.
Wspaniałą tradycją początkowych lat „Od Nowy” były spotkania z największymi postaciami polskiej kultury i nauki. Wystarczy wymienić kilka nazwisk: Waldorff, Tatarkiewicz, Sandauer, Przyboś. Takie spotkania były bodaj jedyną wtedy okazją do nieskrępowanej wymiany myśli. Nic, więc dziwnego, że przychodziły na nie tłumy.
Lata 70 – to dekada teatru alternatywnego. Kilka teatrów związanych z klubem zyskało nawet ogólnopolski rozgłos.
Od początku lat 80. Od Nową zawładnęła muzyka rockowa z kultowym festiwalem „Rock Naokoło Roku” i Republiką – najbardziej znanym do dziś zespołem, który powstał i działał w „Od Nowie”.
Ostatnia dekada XX wieku to okres, w którym Studencki Klub Pracy Twórczej „Od Nowa” stał się prawdziwym centrum kultury.
Rocznie organizowanych jest tutaj ponad 170 imprez – festiwale, koncerty, seanse filmowe i spektakle teatralne.
W klubie działają kino studenckie Niebieski Kocyk oraz Galeria 011.

Wydarzenia @ Od Nowa

Od Nowa Toruń

Rubens • 21 kwietnia • Toruń

Pt, 21 kwietnia 2023
godz: 21:00

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →