Plateaux Festival 2012 – festiwal form audiowizualnych

Clubbing

Piątek, 16 listopada 2012
godz: 20:00

Warszawa

, Warszawa

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Update. 9.11.2012 PLATEAUX FESTIVAL – ucho miasta

Jak oswoić hałas metropolii, a odgłosy miejskiego szumu uczynić metodą zaangażowania społecznego? Poprzez artystyczne instalacje, spacery dźwiękowe, rodzinne warsztaty, dyskusje i projekcje filmowe, twórcy Plateaux Festival pokażą, jak za pomocą zmysłu słuchu na nowo odkryć swoje miasto.

Przestrzeń miejska coraz częściej staje się jednym z głównych pretekstów do dyskusji o współczesnej kulturze, sztuce i społeczeństwie. Audiowizualna materia spleciona z refleksją nad sposobami percepcji miasta stanie się merytorycznym trzonem trzydniowego wydarzenia, które w połowie listopada po raz pierwszy zagości w Warszawie.

Dźwiękowa podróż w głąb miasta rozpocznie się wydarzeniem niezwykłym – odsłoną Hałasorelaksatora – nowatorskiego mebla artystycznego, który na czas festiwalu stanie w głównym holu warszawskiego Muzeum Narodowego, a być może na stałe wpisze się w jego wystrój. Wydarzenie zbiegnie się z ponad godzinnym występem fortepianowym Terrego Thaemlitza, który w odnowionych przestrzeniach Muzeum zaprezentuje swój projekt „Medytacje nad pracą najemną i śmiercią albumu”.

Akustyczna kula, za której koncepcję odpowiedzialna jest kuratorka Ewelina Bartosik, udowodni warszawiakom, że wsłuchanie się w odpowiednio zmodyfikowane odgłosy miejskiego hałasu może stać się formą relaksu. Szum mostu, gwar ulic, komunikacja miejska – zebrane i przetworzone przez Kamila Antosiewicza dźwięki, którymi miasto mówi na co dzień, dadzą ukojenie dla ucha i pozwolą zmienić percepcję słuchania codzienności.

Przestrzeń Muzeum stanie się na czas festiwalu również miejscem interesujących wykładów i dyskusji. W sobotnim programie bloku „Miasto słyszalne. Dźwiękowa obecność mieszkańca wielkiego miasta.” część poświęcona słuchaniu architektury. Wykład „Zasady słyszalności. O tym, jak świadomie słuchać architektury” podczas którego niemieccy artyści i kuratorzy – René Rissland oraz Florian Tuercke – ukażą jak przestrzeń miejska kształtuje i współtworzy dźwięk. Drugi, niedzielny blok „Krzyk w mieście. O dźwiękach nagłych, które przerywają monotonię” uświetni wykład cenionego duńskiego muzyka, kompozytora i aktywisty, Goodiepal/Gæoudjiparl, połączony z panelem dyskusyjnym.

Warsztatom i wykładom w gmachu Muzeum towarzyszyć będą także projekcje filmowe realizowane we współpracy z telewizją Planete+ i magazynem Glissando. Pokazane zostaną między innymi „Megacities”, jeden z najciekawszych dokumentów Michaela Glawoggera, wielokrotnie nagradzane „Śmietnisko” Lucy Walker, „Nieściszalni” duetu O. Simonsson, J. S. Nilsson czy kultowy „Decoder” Klausa Maecka.

Program merytoryczny Plateaux Festival nie tylko jednak odczaruje przestrzeń Muzeum, pozwoli także na nowo odkryć miasto tym, którzy myślą, że w Warszawie wszystko już słyszeli. Pomogą w tym między innymi niezwykłe spacery dźwiękowe, które poprowadzi malarz, grafik i muzyk Jacek Staniszewski oraz warsztaty Krzysztofa Topolskiego (aka Arszyn), w trakcie których dzieci wraz z rodzicami dowiedzą się chociażby, gdzie szukać echa m.in. w Pałacu Kultury.

Update. 29.10.2012 // PLATEAUX FESTIVAL – pełny program muzyczny

Ujawniamy polskie gwiazdy Plateaux Festival 2012, szczegóły koncertu otwarcia oraz harmonogram występów i ceny biletów na poszczególne części festiwalu. W sieci dostępny jest już również oficjalny spot video promujący festiwal.

Wydarzeniem będzie z pewnością koncert otwierający festiwal – w odnowionych przestrzeniach Muzeum Narodowego w Warszawie, Terre Thaemlitz zaprezentuje swój audiowizualny koncertowy projekt „Medytacje nad pracą najemną i śmiercią albumu”. Przeszło godzinny występ fortepianowy, któremu towarzyszy wizualna narracja, skupia się na pozycji artysty i jego pracy, twórczości w relacji do zmieniających się uwarunkowań technicznych (popularyzacja plików cyfrowych kosztem formuły albumu), które de facto implikują zmianę całego procesu twórczego.

Do plejady zagranicznych gwiazd Plateaux Festival dołącza śmietanka polskich artystów elektronicznych i eksperymentalnych. Szereg z nich zaprezentuje się w specjalnie przygotowanych na tę edycję festiwalu projektach:

Frozen Bird – jeden z najciekawszych polskich zespołów; pod wodzą Radka Dudy, tutaj w mocno elektronicznej odsłonie;

An On Bast – nazywana „pierwszą damą polskiej elektroniki”, na festiwalu zaprezentuje swoje bardziej eksperymentalne oblicze;

Plucked Bros & Pleq – wyjątkowe spotkanie dwóch, tylko pozornie odległych światów – klubowej motoryki polsko-angielskiego duetu Plucked Bros wraz z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ambient – Pleq;

Normal Bias – kolejny projekt Radka Dudy, tutaj w audiowizualnej odsłonie razem z Patrykiem Zakrockim;

Ptr1 – kolejny interesujący przedstawiciel polskiej elektroniki, z live actem sytuującym się między duszną atmosferą dubstepu a elektroniczną melancholią;

Fau & Deam – premierowy występ live warszawskich artystów post-dubstepowej sceny.

Całości dopełnią sety DJskie członków kolektywów Głębokie Pasmo oraz MustNotSleep. Za stronę wizualną odpowiedzialne będą kolektywy Elektro Moon oraz Adat.

Pierwszy dzień festiwalu – piątek 16 listopada, to wernisaż mebla akustycznego „Hałasorelaksator” w Muzeum Narodowym, połączony z koncertem Terrego Thaemlitza, następnie odbędzie się „afterparty” w Cafe Kulturalna z premierowym występem live Plucked Bros & Pleq. Wstęp na koncert otwarcia kosztuje 30 PLN, afterparty jest bezpłatne.

Sobotę 17 listopada, rozpocznie wieczór audiowizualny z udziałem Christophera Willitsa, Terre Thaemlitza oraz Ovala w sali teatralnej 1500m2 do wynajęcia. Noc upłynie natomiast przy dźwiękach serwowanych przez DJ Sprinklesa, Cosmina TRG, Salvę, Le K, An on Bast, Ptr 1, Fau & Deam, MustNotSleep oraz wizualizacjach, które zaprezentują Adat i Elektro Moon. Do 23:30 (w tym na część wieczorną) wstęp kosztuje 25 PLN, po tej godzinie bilety kosztować będą 35 PLN.

Niedziela to występy Frozen Bird oraz Normal Bias w Cafe Kulturalna. Bilet wstępu kosztuje 20 PLN.

Spot festiwalowy można obejrzeć tutaj: http://youtu.be/yvetUwXFZT0?hd=1. Muzyki użyczył Christopher Willits, za warstwę wizualną odpowiedzialne jest Sputnik Studio.

MIĘDZYNARODOWY 3-DNIOWY FESTIWAL AUDIOWIZUALNY

Prezentacja najciekawszych artystów multimedialnych, uznanej i nagradzanej sztuki audiowizualnej. Instalacje, filmy eksperymentalne, video art, muzyka elektroniczna, elektroakustyczna i awangardowa, sound art oraz sztuka wizualizacji.

CZOŁOWI ARTYŚCI SZTUKI AUDIOWIZUALNEJ ŚWIATA

Christopher Willits [US], Cosmin TRG [RO/DE], Le K [FR], Oval [DE], Salva [US], Terre Thaemlitz / Dj Sprinkles [JP/US]

SZEROKA PREZENTACJA POLSKICH ARTYSTÓW obszaru mediów i sztuk audiowizualnych

Adat, An On Bast, Elektro Moon, Fau & Deam, Frozen Bird, Głębokie Pasmo, MustNotSleep, Normal Bias, Plucked Bros & Pleq, Ptr1

BLOK TEORETYCZNY: WYKŁADY I PROJEKCJE FILMOWE

Angażujące publiczność wielowymiarowe połączenie wykładów, paneli dyskusyjnych i pokazów filmowych z udziałem zaproszonych prelegentów. Tematy przewodnie: zagadnienie miasta do słuchania i architektury jako formy akustycznej oraz dźwiękowa obecność mieszkańców metropolii.

MEBEL AKUSTYCZNY – HAŁASORELAKSATOR

Specjalnie zaprojektowana dla festiwalu instalacja dźwiękowa w formie mebla, służąca do odpoczynku, skłaniająca jednocześnie do refleksji nad twórczym potencjałem miejskiego hałasu.

WARSZTATY DŹWIĘKOWE DLA DZIECI

Akustyka w wydaniu baśniowo-magicznym. Wspólne poszukiwania echa m.in. w zakamarkach budynku Pałacu Kultury i Nauki.

SPACERY DŹWIĘKOWE

Odkrywanie ciekawych dźwiękowo zakątków Warszawy i oswajanie metropolitalnych nie-miejsc, które na co dzień mijamy, nigdy się w nie nie wsłuchując.

 


 

 

Update 16.10.2012

PLATEAUX FESTIVAL – kolejne gwiazdy i ceny biletów
Ujawniamy kolejne zagraniczne gwiazdy tegorocznej edycji Plateaux Festival. Christopher Willits, Salva i Le K – Ci artyści poszerzają zagraniczną grupę twórców występujących na festiwalu. Ogłaszamy również ceny biletów na poszczególne dni oraz karnetów na całe wydarzenie.

Dla przypomnienia – 3. edycja festiwalu form audiowizualnych Plateaux Festival odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2012 roku w Warszawie –w Muzeum Narodowym, Cafe Kulturalna oraz 1.500 m2 do wynajęcia. Część działań będzie realizowana także w otwartej przestrzeni miejskiej. 

Kolejni artyści zagraniczni współtworzący program wydarzenia to:
Christopher Willits – zamieszkały w San Francisco, eksperymentalny artysta multimedialny, nazywany czasem „Picassem dźwięku”, autor przeszło 20 albumów; rewelacyjne recenzje zbiera jego najnowsze wydawnictwo nagrane z legendarnym Ryuchim Sakamoto;

Salva – jest jednym z najciekawszych, świeżo odkrytych producentów zza oceanu, współautorem jednego z najpopularniejszych remiksów 2012 roku („Mercy” Kanye Westa). „Paul Salva is a funky motherfucker” [The Fader]. To zdanie wystarczy, aby podsumować kim jest Salva;

Le K – współtwórca francuskiej sceny nowego house’u, autor jednego z najlepszych albumów tego roku – “Freewheel”; rewelacyjne występy na żywo, poparte wirtuozerią techniczną, czynią z niego jednego z najbardziej obiecujących i unikalnych twórców post-house’owego brzmienia.

Na wydarzenia festiwalowe dostępne są bilety jednodniowe oraz karnety.
Ceny biletów kształtują się następująco:
30 PLN // piątek – koncert otwarcia – limitowana liczba
25 PLN // 35 PLN // sobota
20 PLN // niedziela
W wypadku karnetów, oferujemy bardzo limitowaną ich pulę w cenie zaledwie 50 PLN, pozostałe karnety w cenie 70 PLN. Liczba karnetów ograniczona. Karnety dają pierwszeństwo przy rejestracji na wszystkie bezpłatne wydarzenia.
Bilety i karnety na festiwal można kupić w sieci dystrybucji eBilet, są tez dostępne np. w punktach sprzedaży Empiku etc.

Uznane nazwiska sceny elektronicznej, bogaty program audiowizualny i liczne działania podejmujące temat przestrzeni miejskiej – to motywy przewodnie 3. edycji festiwalu form audiowizualnych Plateaux Festival. Dwie poprzednie edycje odbyły się w Toruniu i Bydgoszczy, od tego roku wydarzenie gości w Warszawie.

Plateaux Festival to synteza dźwięku i obrazu, zespolonych nowoczesną technologią. To także niezwykle uznane na świecie nazwiska sceny elektronicznej. Obraz, który przytłacza swoim rozmachem. Dźwięk, który można poczuć na skórze. Ich zespolenie jako kwintesencja pełni. W tym roku koncentrujemy się też na współczesnych sposobach percepcji przestrzeni miejskiej. Stawiamy na dobry smak, na synestezję zmysłów i niepowtarzalność wrażeń. Poprzez festiwalowe wydarzenia chcemy rozprzestrzeniać kreatywność, innowacyjność, połączenie tradycji i technologii, zaangażowanie i profesjonalizm.
3. edycja festiwalu form audiowizualnych Plateaux Festival odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2012 roku w Warszawie –w Muzeum Narodowym, Cafe Kulturalna oraz 1.500 m2 do wynajęcia. Część działań będzie realizowana także w otwartej przestrzeni miejskiej.

Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. :

Terre Thaemlitz / DJ Sprinkles – wybitny twórca muzyki elektronicznej, autor szeregu przełomowych albumów dla tego gatunku, szeroko podejmujący wątki płci, transgresji, tematyki LGBT, związany z kultową wytwórnią Mille Plateaux; jego koncert fortepianowy otworzy festiwal.

Oval – legenda i współtwórca ruchu clicks’n’cuts, wydane jeszcze w połowie lat 90-tych albumy ukształtowały eksperymentalną elektronikę; 10 lat później Oval nadal re-definiuje połączenie muzyki, technologii i danych binarnych.

Cosmin TRG – młoda, ale uznana już gwiazda młodszego pokolenia; debiutancki album „Simulat” szturmem wdarł się w post-klubową przestrzeń muzyczną, czyniąc z Cosmina jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych twórców poszukującej tanecznej elektroniki.

Bogaty program uzupełniają też towarzyszące działania w przestrzeni miejskiej, bloki dyskusyjne i filmowe z udziałem uznanych prelegentów (organizowane we współpracy z Planete+ oraz magazynem Glissando).

Formuła tegorocznej edycji została opracowana tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie w myśl idei partycypacji. Różnorodne aspekty sztuki mediów i audiowizualiów (instalacje, video art, sound art, performance audiowizualny, multimedialna kultura klubowa) pozwalają zainteresować i włączyć odbiorców w różne elementy całego festiwalu. Zależy nam, żeby publika swoją energią i zaangażowaniem aktywnie go współtworzyła.

// W SKRÓCIE:

Muzeum Narodowe w Warszawie, 1500m2 do wynajęcia, Cafe Kulturalna, przestrzeń miejska

MIĘDZYNARODOWY 3-DNIOWY FESTIWAL AUDIOWIZUALNY
prezentujący najciekawszych artystów multimedialnych, uznaną i nagradzaną sztukę audiowizualną, instalacje, filmy eksperymentalne, video art, muzykę elektroniczną, elektroakustyczną i awangardową, sound art oraz sztukę wizualizacji

CZOŁOWI ARTYŚCI SZTUKI AUDIOWIZUALNEJ ŚWIATA
Terre Thaemlitz [JP/US], Oval [DE], Cosmin TRG [RO/DE] i inni

SZEROKA PREZENTACJA POLSKICH ARTYSTÓW I KURATORÓW
obszaru mediów i sztuk audiowizualnych

BLOKI TEORETYCZNE: WYKŁADY I PROJEKCJE FILMÓW EKSPERYMENTALNYCH
•    Miasto słyszalne. Dźwiękowa obecność mieszkańca wielkiego miasta.
•    Emocja w dźwięku. Krzyk w mieście. O dźwiękach nagłych, które przerywają monotonię.
Panele dyskusyjne, prezentacje krytyczne z udziałem zaproszonych ekspertów

WARSZTATY DLA UCZESTNIKÓW, PRELEKCJE I DYSKUSJE
Warsztaty prowadzone z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu używanego w tworzeniu i prezentacji sztuki audiowizualnej. Artyści występujący na festiwalu w roli komentatorów aspektów teoretycznych i praktyczno-technicznych sztuk audiowizualnych.

INSTALACJE, SPACERY DŹWIĘKOWE
Mebel akustyczny: Hałasorelaksator
Spacer po ciekawych dźwiękowo zakątkach Warszawy.

Więcej informacji na:
www.plateauxfestival.plSprawdź inne wydarzenia @ Warszawa

Plateaux Festival 2012 – festiwal form audiowizualnych Warszawa

??????? ?????? ????? ?????

Sb, 18 stycznia 2020
godz: 23:00

Plateaux Festival 2012 – festiwal form audiowizualnych Warszawa

Krewetki w Cekinach | Boa Kusiciel

Sb, 18 stycznia 2020
godz: 22:00

Plateaux Festival 2012 – festiwal form audiowizualnych Warszawa

Smolna: Colin Benders live

Sb, 18 stycznia 2020
godz: 23:30