Digital Meditation: Cykada UK / Himalaya Collective PL

Koncerty
Digital Meditation: Cykada UK / Himalaya Collective PL

Piątek, 27 września 2019
godz: 20:00

Klub SPATiF

Aleje Ujazdowskie 45, Warszawa

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Ponownie zapraszamy Was na koncert przygotowany we współpracy z CORD Warsaw. W ramach trasy koncertowej klub SPATiF odwiedzi brytyjski zespół jazzowy Cykada oraz polski kolektyw beatowy Himalaya Collective ( aflo, Awgs, bknd, Brak Oczu, konstanty kostka – knstnty i Kxllage)

W rejonach natężonego występowania pluskwiaków piewikowatych – powszechnie zwanych cykadami – zwykle nie sposób uciec od charakterystycznego dźwięku jakie wydają te owady, a którego natężenie dochodzi niekiedy do 120 dB. W globalnej audiosferze, której kołami napędowym są omsknięty groove, hipnotyczny trans i post-bitowa motoryka, ostatnimi laty nie da się natomiast pominąć roli jaką w wyjściu jazzu z salonów z powrotem na ulice odgrywa Wielka Brytania. I choć najczęściej pojawiającą się w tym kontekście postacią jest Shabaka Hutchings i szereg projektów w które jest zaangażowany charyzmatyczny lider Sons Of Kemet, The Ancestors czy The Comet is Coming, to za aktualnym renesansem synkopowanych rytmów rodem z Londynu stoją obok niego liczne szeregi mniej znanych instrumentalistów, którzy spotykają się najczęściej w tamtejszych… ośrodkach kultury. Zbierają się tam przede wszystkim po to by wspólnie spędzać ze sobą czas, jednak efektem tych posiedzeń są zazwyczaj również nagrania. Utwory, kompozycje czy kolektywne improwizacje w których obok jazzowych tradycji pobrzmiewają także doświadczenia dubowych, hiphopowych, elektronicznych czy bitowych rewolucji, które nastąpiły na przestrzeni minionych kilku dekad. Utwory, kompozycje czy kolektywne improwizacje w których obok klasycznego instrumentarium pojawiają się często narzędzia, techniki i rozwiązania nie znane takim duchowym patronom owego muzycznego zrywu jak John Coltrane, Pharoah Sanders czy Sun Ra. Utwory, kompozycje czy kolektywne improwizacje, które przypominają o tym jak ważne w historii jazzu były swego czasu pojęcia wspólnotowości, duchowości i świadomości. Jednym z najbardziej intrygujących zespołów rejestrujących podobne nagrania jest Cykada, która szerszej publiczności dała się poznać niespełna pół roku temu wydając swój debiutancki album nakładem polskiej oficyny Astigmatic Records. 27 września londyński kolektyw wystąpi natomiast na deskach Klub SPATiF, a grunt pod ich koncert przygotują przedstawiciele Himalaya Collective, którzy co prawda podwładnymi Korony nie są i nad klasyczne instrumentarium stawiają samplery i sekwencery, ale o tym czym jest omsknięty groove, hipnotyczny trans i post-bitowa motoryka wiedzą więcej niż niejeden jazzowy ortodoks.

BILETY: https://bit.ly/2Yw4VQu

I PULA – 30 PLN
II PULA – 40 PLN
III PULA – 50 PLN

————————– CYKADA ————————–

Zespół w którego skład wchodzą muzycy znani z takich zespołów jak Myriad Forest, Ezra Collective, Maisha, Where Pathways Meet, Family Atlantica czy Don Kipper. Zespół, którego niepowtarzalne brzmienie rodzi się na przecięciu tradycyjnego instrumentarium i technologicznej dezynwoltury, rockowej wręcz werwy, bitowego skupienia i etnicznej transowości; sięgających daleko wgłęb korzeni i niedosięgnionego bezmiaru kosmosu. Zespół, który wydaje się być wręcz emblematycznym przykładem nadejścia nowej fali brytyjskiego jazzu; londyńskiego renesansu. Muzyki, która wyłaniając się z kulturowego tygla tej – od dekad fascynującej muzykologów – metropolii spaja przeszłość z przyszłością w tym jakże ulotnym, a jednocześnie w odpowiednich momentach trwającym w nieskończoność TERAZ.

DYSKOGRAFIA:
Cykada – „Cykada” [Astigmatic Records]
https://cykadaband.bandcamp.com/

LINK:
https://win.gs/2YKwkcE
https://youtu.be/svVHh8izQcg
https://youtu.be/HhVBPwMtWDo

————– HIMALAYA COLLECTIVE ————–

Bodajże jedyny – a na pewno najbardziej kreatywny i prężnie działający – kolektyw producencki skupiający współczesnych bit-ników: wychowanków hiphopowej rewolucji i bywalców elektronicznych rubieży, wyedukowanych na samplach muzycznych erudytów i niekrępowanych ograniczeniami jednego instrumentu, dźwiękowych eksperymentatorów. Ludzi dla których lo-fi jest celem nie usprawiedliwieniem, downtempo stanem umysłu nie ilością bpmów, a bit często bywa sednem bytu. W Spatifie reprezentować ich będą natomiast aflo, Awgs, bknd, Brak Oczu,Konstanty Kostka – knstnty i Kxllage.

grafiki & plakat: Animisiewasz StarttSprawdź inne wydarzenia @ Warszawa

Digital Meditation: Cykada UK / Himalaya Collective PL Warszawa

Gruuv On feat. Paul Sun

Wt, 21 stycznia 2020
godz: 23:00

Digital Meditation: Cykada UK / Himalaya Collective PL Warszawa

22.01 | Środek

Śr, 22 stycznia 2020
godz: 21:00

Digital Meditation: Cykada UK / Himalaya Collective PL Warszawa

999: STAUB X COM

Pt, 24 stycznia 2020
godz: 23:00