House of Arts x Aleksandra Chirkowska

Clubbing
House of Arts x Aleksandra Chirkowska

Wtorek, 20 września 2022
godz: 20:00

HOUSE Szkolna

ul. Szkolna 17, Poznań

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Wraz z końcem lata ponownie zapraszamy w mury House Szkolna na olejna edycje cyklu House of Arts.
Tym razem gościnią naszej domowej galerii sztuki jest Aleksandra Chirkowska wraz ze swoją serią grafik (wklęsłodruków i risographów), które składają się na jej pracę magisterską robioną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
„Moja praca praktyczna jest propozycją szeregu grafik, które mogłyby znaleźć się na okładkach płyt do muzyki techno. Tworzący muzykę znajomi zaproponowali mi, bym odzwierciedla emocje, jakie budzi we mnie tego typu muzyka. Zaczęłam zastanawiać się zatem, z czym musi zmagać się słuchacz we współczesnym – płynnym, opartym na przypadku świecie, atakującym bez przerwy czymś nowym i zaskakującym.
Wskazówki znalazłam w książce Wielki dźwięk nie brzmi, gdzie Rafał Mazur powołując się na Roberta Piłata wyodrębnia dwie grupy współczesnych odbiorców muzyki;
Do pierwszej grupy zalicza ludzi, którzy w obliczu spotkania, czy obcowania z czymś nowym odczuwają lęk, który starają się w jakiś sposób oswoić. Ci ludzie wprowadzają do swojego życia coś, co ich uspokaja – słuchają rytmicznych, kojących utworów. To daje im poczucie, że świat jest klarowny, uporządkowany, ma ukryty sens, który należy jedynie odnaleźć.
Do drugiej grupy należą ci, którzy nie uciekają – są gotowi słuchać muzyki przypadkowej, chaotycznej, pozbawionej linii przewodniej. Muzyka taka wytrąca z równowagi, prowokuje, idzie pod prąd oczekiwań – pozbawia poczucia oczywistości. Taka muzyka przygotowuje do życia, w dzisiejszym, dynamicznym świecie. Tak przynajmniej uważa John Cage, prekursor aleatoryzmu.
Ideę takiej muzyki spełnia muzyka generatywna, która stała się inspiracją dla moich okładek. Jednak czy w takim świecie, w którym wszystko jest ciągle nowe, można wytrzymać nie czując lęku, a nawet przerażenia? Czy taka ekscytacja nowością nie stanie się w pewnym momencie męcząca? Jakim podmiotem jest człowiek, który styka się ciągle z czymś innym? Czy taki człowiek ma jeszcze jakąś tożsamość?”Sprawdź inne wydarzenia @ Poznań

House of Arts x Aleksandra Chirkowska Poznań

ŚRODOWY ZAWRÓT GŁOWY

Śr, 28 września 2022
godz: 22:00

House of Arts x Aleksandra Chirkowska Poznań

Festiwal Zanim Opadną Liście

Cz, 29 września 2022
godz: 19:00

House of Arts x Aleksandra Chirkowska Poznań

POCIĄG DO JAPY

Cz, 29 września 2022
godz: 22:00

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →