FISZ EMADE – koncert promujący płytę „Zwierze bez nogi”

Koncerty

Czwartek, 19 stycznia 2012
godz: 20:00

Eskulap ACK

ul. Stanisława Przybyszewskiego 39, Poznań

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Synowie Wojciecha Waglewskiego nie obrażają się na porównania z Beastie Boys. Na poprzednim albumie „Heavi Metal” (2008) i gitarowej płycie „Kim Nowak” (2010) bracia tak jak nowojorczycy robili muzykę wielkiego miasta – tak samo w żywym składzie, jak na bitach i podkładach. Teraz te podejścia się stopiły, a element zabawy stał się u Waglewskich supernatrętny i wszechogarniający.

Jest utwór poświęcony Beastie Boys i mnóstwo odwołań, choćby w „Nie3nie6nie7”: wers „twoja mama pyta, co to za hałas”, do tego szesnastkowy hi-hat i skrecze DJ Eproma, i jeszcze cudowne „małe” organy. Świetny „Napoleon” bawi się w klasyczne „So Wat’cha Want”: kroczący rytm, gitara, przester na wokalu. Bity na płycie chrupią i bujają. Dlatego wyróżnia się centralny punkt albumu „Tak to robimy”, lirycznie sugestywny sen o parkourze zagrany inaczej. Tłusty dub wymieszany z Manu Chao. Lato w mieście.
Fisz jest autotematyczny, uderza w urocze przechwałki („Nagrań mam więcej niż CBA” – tak jak M.I.A. w remiksowanym przez BB „Paper Planes” miała „więcej niż KGB”). Skończyło się mówienie o słodko-gorzkim dojrzewaniu, bohaterem tekstów jest „dziś”  i sam Fisz. Łobuzersko. Lata 80., 90. przywołują rozrzucone hasła: Phil Collins, Bon Jovi, Sharon Stone.
W „ZMC” pierwszy raz w dziesięcioletniej historii Fisz Emade słyszymy głos Emadego. Ten utwór też się drażni z BB – przez oldskulowe „dokrzykiwanie” ostatniej sylaby frazy, przedstawianie się obu MC, sample z ostrą gitarą…
Jacek Świąder 


Sprawdź inne wydarzenia @ Poznań

FISZ EMADE – koncert promujący płytę „Zwierze bez nogi” Poznań

All Night Long: Zariush

Cz, 27 czerwca 2019
godz: 22:00

FISZ EMADE – koncert promujący płytę „Zwierze bez nogi” Poznań

Kagyuma w KontenerART 28/06

Pt, 28 czerwca 2019
godz: 20:00

FISZ EMADE – koncert promujący płytę „Zwierze bez nogi” Poznań

Noc Rezydentów #5 • TAMA

Pt, 28 czerwca 2019
godz: 23:00