Lubelskie Święto Cydru

Festiwale
Lubelskie Święto Cydru

Sobota, 21 września 2019
godz: 12:00

Stare Miasto w Lublinie

, Lublin

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

? Gorąco zapraszamy na kolejną edycję największego cydrowego święta w Polsce! ? Już 21 września w Lublinie! ? To już 6. edycja imprezy, w tym roku po raz pierwszy międzynarodowa!

? Kilkanaście polskich cydrów kontra słynny cydr z hiszpańskiej Asturii. Kto wygra bitwę na smak i orzeźwienie? Czy polski cydr może być najlepszy na świecie? Przekonamy się już 21 września, zaczynamy w samo południe na Starym Mieście w Lublinie!

? Lubelskie Święto Cydru od pięciu lat łączy miłośników naturalnego orzeźwienia. To największa degustacja cydrów w Polsce i mnóstwo atrakcji, m.in. laboratorium zapachów, regionalne smakołyki, największa beczka cydru w Polsce czy koncert folkowo-popowego duetu Kwiat Jabłoni.

? W ostatnią sobotę lata 21 września na Rynku Starego Miasta w Lublinie tradycyjnie już popłynie cydr prosto z beczki. Tym razem będzie to Cydr Lubelski Niefiltrowany BIO – edycja limitowana, która powstała z jabłek z upraw ekologicznych. Świeżo tłoczony sok wraz z aromatycznym miąższem został poddany fermentacji w niskiej temperaturze. Leżakował przez ponad 12 miesięcy! Nie był filtrowany, co jeszcze dodatkowo podkreśla głębię i wyjątkowość jego smaku.

? Punktualnie w południe rozbicie 600-litrowej beczki zainauguruje Lubelskie Święto Cydru pod hasłem „Czy polski cydr może być najlepszy na świecie?”. Patrząc, jak wielu uczestników zgłosiło się do tegorocznego konkursu „Mistrz Cydru 2019” można domyślać się odpowiedzi. Nie uprzedzajmy jednak faktów. Zwycięzców poznamy w ciągu dnia. W tym roku organizatorzy postanowili dać szansę nie tylko domowym cydrownikom, ale również producentom, których cydr jest w sprzedaży. Warunkiem zakwalifikowania się do rywalizacji była naturalna produkcja, w 100% z polskich jabłek oraz roczny wolumen, który nie przekracza 10 000 litrów.

? Goście specjalni tegorocznego Lubelskiego Święta Cydru – przedstawiciele hiszpańskiej fundacji cydrowej Asturies XXI Fundacion mają sprawdzone receptury. Wzmianki łączące cydr z dzisiejszym regionem Asturii istniały już w starożytności. Dziś jest on ważnym elementem gastronomii i kultury. Statystyczny mieszkaniec Asturii wypija średnio około 50 litrów cydru rocznie. Jako produkt regionalny objęty jest ochroną prawną. Zasady produkcji i gatunki jabłek regulują przepisy D.O.P. Sidra de Asturias. Klasyczny cydr nie jest filtrowany, ma intensywny aromat i zgodnie z lokalnym rytuałem nalewany jest z butelki trzymanej w jednej ręce wysoko w górze do dużej szklanki w drugiej ręce, odpowiednio nachylonej. Sam rytuał nalewania cydru wygląda bardzo efektownie, ale również „ożywia” smak cydru, ponieważ cydry z Asturii w zdecydowanej większości są cydrami spokojnymi bez orzeźwiających bąbelków.

? O godz. 18.30 na Placu Teatralnym w Lublinie rozpoczną się koncerty: MaJLo – wokalista, multiinstrumentalista i producent muzyczny, Kwiat Jabłoni – bratersko-siostrzany duet folkowy, w którego repertuarze dominują polskie, autorskie piosenki o intrygujących tekstach i warstwie muzycznej, oraz Bolewski i Tubis – których muzyka to niespotykane połączenie piosenki i improwizacji, polskie teksty, niezwykła synergia, która zaskakuje podczas występów na żywo.
Wstęp na Lubelskie Święto Cydru i towarzyszące mu koncerty jest bezpłatny.

?Na afterparty zapraszamy do Dom Kultury!

PROGRAM Lubelskiego Święta Cydru

? godz. 12:00 – 18:00, Rynek Starego Miasta ?

Największa w Polsce degustacja cydrów i mnóstwo jabłkowych atrakcji. Dołącz do gości!
? Beczka Cydru – o godz. 12 przyjdź na inauguracyjny toast. Przekonaj się, kto w tym roku rozbije 600-litrową beczkę limitowanej edycji Cydru Lubelskiego Niefiltrowanego BIO i sprawdź, jak smakuje
? Przyjęcie w sadzie – zasmakuj Lublina, świętuj, rozmawiaj, poznawaj ludzi i ciesz się dobrym towarzystwem przy wspólnych stołach
? Strefa degustacji cydrów – spróbuj cydrów od mniejszych i większych producentów z polski oraz skorzystaj z niepowtarzalnej okazji spróbowania cydrów z Asturii.
? Cydrowy sklep – smak ulubionego cydru zabierz do domu
? Laboratorium zapachów – zanurz się w zapachu natury i sprawdź swoje zmysły. Zdaj test i odbierz cydrową nagrodę

? godz. 18:30 – 23:00, Plac Teatralny ?

Koncert Lubelskiego Święta Cydru. Zagrają Kwiat Jabłoni, MaJLo oraz Bolewski i Tubis. Przygotuj się na orzeźwiające wrażenia i niezapomniany muzyczny wieczór!Sprawdź inne wydarzenia @ Lublin

Lubelskie Święto Cydru Lublin

Maria Peszek // Lublin

Sb, 22 lutego 2020
godz: 18:00

Lubelskie Święto Cydru Lublin

Julia Marcell / Lublin / Klub 30

Sb, 07 marca 2020
godz: 20:00

Lubelskie Święto Cydru Lublin

Coals / 27.03 / Lublin

Pt, 27 marca 2020
godz: 20:00