UNSOUND Festival 2014

Festiwale
Classic Dub Electronic Experimental Techno

Poniedziałek, 13 października 2014
godz: 22:00

Kraków

, Kraków

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Informacja prasowa 24.09.2014
Już niecały miesiąc pozostał do tegorocznej edycji krakowskiego Unsoundu. Szczegółowo rozpisany program, uzupełniony o nowe wydarzenia, jest już dostępny na stronie unsound.pl.
Po raz kolejny Unsound podjął współpracę z kontrowersyjnym reżyserem, byłym enfant terrible teatru, JANEM KLATĄ. Tym razem to reinterpretacja „Ubu Króla” Alfreda Jarry’ego, która zostanie wystawiona na deskach Teatru Starego. Zaprezentowana po raz pierwszy w Paryżu w 1896 roku sztuka, prekursorska wobec dadaizmu, to parodia „Makbeta” i „Hamleta” osadzona w odrealnionej Polsce. Muzykę do przedstawienia stworzył, zgodnie ze wskazówkami Klaty, LEYLAND KIRBY. W czasie festiwalu odbędzie się wieczorna premiera i dwa przedstawienia popołudniowe.
MARK FELL upamiętnił setną rocznicę urodzin WILLIAMA BURROUGHSA poprzez „Get Out Of The Defensive Position”, instalację zainspirowaną Maszyną Snów. Urządzenie zaprojektowane przez Burroughsa i Briona Gysina w celu wprowadzania w odmienny stan świadomości bez halucynogenów i medytacji. Fell stworzył większą wersję Maszyny, która składa się z karuzeli, światła stroboskopowego i dźwięku wielokanałowego autorstwa ANDRE VIDY z przestrzennym miksem Tony’ego Myatta.
Instalacja „Get Out Of The Defensive Position” jest zlokalizowana we właśnie otwartej Cricotece, ośrodku poświęconym twórczości TADEUSZA KANTORA. Dodatkowo, w innych miejscach w Krakowie pojawią się „tradycyjne” Maszyny Snów.
Postać Williama Burroughsa powróci w programie dziennym Unsoundu za sprawą spotkania z autorem najnowszej biografii pisarza, BARRYM MILESEM, a także z panelem dotyczącym pierwszego polskiego tłumaczenia „Wybuchowego biletu”. W programie znalazło się wiele innych spotkań: z DAVIDEM KEENANEM, który opowie o brytyjskim industrialnym undergroundzie, AGATĄ PYZIK, której książka „Poor But Sexy” podejmuje temat kultury w przestrzeni pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią w epoce Żelaznej Kurtyny i po jej zakończeniu; z JAYNE GACKENBACH, która opowie o grach wideo i świadomych snach (w ramach projektu Instynkt Gry, organizowanego przez Goethe-Institut), a także wiele innych. Szczegółowy program znajduje się tutaj.
Unsound słynie z adaptacji nowych przestrzeni – jak w przypadku nieczynnego hotelu Forum w 2012, który obecnie jest centrum krakowskiego życia kulturalnego. Nie opuszczamy Forum, jednocześnie jednak będziemy „budzić” kolejny zabytek epoki PRL, Hotel Cracovia. Odbędą się w nim imprezy rozpoczynające i kończące festiwal (wstęp bezpłatny). Podczas otwarcia, 12 października, wystąpią XENO & OAKLANDER i NINOS DU BRASIL, a także związani z Unsoundem PHILIP SHERBURNE, ELTRON JOHN i WARNA.
Z powodów niezależnych od nas, występ TOTAL FREEDOM musiał zostać przesunięty na imprezę finałową, 19 października. Wystąpią wtedy również OLIVIA, TRANSILVANIAN GALAXI, BJØRN TORSKE, WILLIE BURNS i EiT (CALL SUPER b2b OBJEKT). W Hotelu Forum artystę zastąpi mieszający stylistyki DJ HVAD z Danii.
Bezpłatne będą również koncerty WANDA GROUP i wydającego w PAN VALERIO TRICOLIEGO w Klubie Feniks, a także prezentacje polskiej muzyki eksperymentalnej w Klubie Re: wystapią JACEK MAZURKIEWICZ, RAFAŁ GORZYCKI z SEBASTIANEM GRUCHOTEM, duet JACHNA/BUHL oraz NAGROBKI, grupa „nekropolowa”.
Program w Hotelu Forum również wzbogacił się o dwójkę polskich artystów. Zagrają RRRKRTA i SOUVENIR DE TANGER.
Audiowizualny duet JIGOKU już po raz piąty odpowiada za program filmowy – tym razem zainspirowani hasłem The Dream stworzyli „wstrząsającą przeprawę przez podświadomość, gdzie nieustannie zderzają się ze sobą obrazy piękne, szalone, urojone i szokujące”. Filmy znalazły się również w programie dziennym – polskie „Opętanie”, czeskie „Stokrotki” i „A Spell To Ward Off The Darkness” z Robertem AA Lowe (Lichens) w roli głównej. Program projekcji tutaj.
Unsoundowa seria podcastów powróciła za sprawą opublikowanego niedawno miksu PIOTRA KURKA pod aliasem HEROINY, który połączył psychodelię z brzmieniem tanecznego podziemia. Dzisiaj z kolei ukazało się nagranie autorstwa WE WILL FAIL, oryginalny podcast będący mieszanką nagrań terenowych i autorskiej muzyki. Obu posłuchać można na naszym Souncloudzie. Więcej wkrótce!
W sprzedaży są już także bilety na wyjątkowe wydarzenie „Damaged Particulates” Bena Vidy – każda sesja z udziałem zewnętrznych głośników i SubPaców, urządzeń przenoszących wibracje basowe bezpośrednio na ciało słuchacza, przeznaczona jest dla 25-osobowej widowni i wymaga osobnego biletu. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, występ nie jest dostępny dla posiadaczy karnetów, radzimy więc się pospieszyć.
Zwracamy również uwagę, że zakaz fotografowania zostaje podtrzymany. Prosimy publikę o niefilmowanie i niefotografowanie w trakcie koncertów. Nie wydajemy również przedstawicielom mediów akredytacji fotograficznych. Festiwal zostanie dyskretnie udokumentowany przez naszych fotografów.


Sprawdź inne wydarzenia @ Kraków

UNSOUND Festival 2014 Kraków

NIC #30 w/ Sleeparchive live!

Pt, 18 października 2019
godz: 22:00

UNSOUND Festival 2014 Kraków

Runforrest – Alchemia / Kraków

Pt, 18 października 2019
godz: 20:00

UNSOUND Festival 2014 Kraków

Liestyle Party Hard x Prozak 2.0

Pt, 18 października 2019
godz: 22:30

UNSOUND Festival 2014 Kraków

Nu discoTECH x Prozak 2.0

Pt, 18 października 2019
godz: 22:30

UNSOUND Festival 2014 Kraków

Krak Up Siódmy

Sb, 19 października 2019
godz: 22:00