Unsound 2018

Festiwale

Niedziela, 07 października 2018
godz: 12:00

Kraków

, Kraków

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Motywem przewodnim tegorocznego Unsoundu w Krakowie jest PRESENCE, czyli OBECNOŚĆ. Festiwal potrwa od 7 do 14 października.
W 2013 roku zabroniliśmy fotografowania i korzystania z telefonów podczas koncertów. Dwa lata później festiwal odbył się pod hasłem Surprise, a tytułową niespodzianką był sam line-up (połowa programu nie została przez nas oficjalnie ogłoszona). Chcieliśmy zwrócić uwagę na sam sposób, w jaki słuchamy muzyki. Skupić się na tu i teraz.
W 2018 roku wracamy do tego tematu, by lepiej mu się przyjrzeć. Minęło niby tylko pięć lat, ale zakaz fotografowania wydaje się dzisiaj dość osobliwy. Bo sprawą wartą namysłu nie jest to, że kompulsywnie korzystamy ze smartfonów, ale fakt, że technologia coraz mocniej kształtuje otaczającą nas rzeczywistość.
PRESENCE nie jest próbą powrotu do egzystencji sprzed pojawienia się mediów społecznościowych. To niemożliwe. Przy pomocy naszego hasła pytamy raczej o to, co możemy w tej sytuacji zrobić. Kontynuując myśl z ostatnich edycji festiwalu chcemy rozmawiać o obecności w świecie nasyconym przez media, w którym rzeczywistość może być wirtualna albo rozszerzona, a inteligencja bywa sztuczna.
Jak żyć pośród zdjęć na insta, memów, botów, robotów, fake newsów, teorii spiskowych i kryptowalut? Jak radzić sobie z gromadzeniem danych, z niesprawiedliwymi społecznie algorytmami, z powszechnym lękiem i psychofarmakologią? Jak to się dzieje, że za pomocą mediów tworzą się i rozpadają wspólnoty? Jak zmienić nasze życie, kiedy mamy wrażenie, że sterują nim narzędzia stworzone przez nas samych? Jak się od tego wszystkiego uwolnić? Uciec do natury, której przestaliśmy być częścią?
Te pytania będziemy zadawać w ramach programu dziennego, w trakcie pokazów filmowych i koncertów. Ponieważ komunikujemy się i formułujemy myśli w coraz mniej linearny sposób, zmieniły się również sposoby tworzenia i słuchania muzyki – stały się bardziej wyrywkowe. Chcemy się z tymi zmianami skonfrontować, dlatego wśród zaproszony artystów znajdą się ci, którzy idą pod prąd, zmuszając słuchacza do skupienia, zdystansowania się i zwolnienia tempa. PRESENCE to również nowe, specjalnie zamówione projekty, które odniosą się m.in. do takich zagadnień, jak: najnowsze technologie, bunt, świadomość i jej relacja z symulakrami oraz futurystyczne rozumienie natury.
A na koniec drobne ogłoszenie: zapraszamy do współpracy muzyków, artystów wizualnych oraz dźwiękowych, pisarzy oraz wykładowców. Jeśli chcecie wziąć udział w tegorocznej edycji festiwalu napiszcie, w jaki sposób zajmujecie się (lub chcielibyście się zająć) naszym motywem przewodnim PRESENCE. Czekamy na stronę A4 z opisem istniejącego (lub nowego) projektu. Pomysły prosimy przesyłać na adres [email protected] do 15 czerwca 2018 roku.


Sprawdź inne wydarzenia @ Kraków

Unsound 2018 Kraków

Unføld press DJ TAG (Tresor/Berlin)

Sb, 25 stycznia 2020
godz: 22:00

Unsound 2018 Kraków

Catz ‘N Dogz x Prozak 2.0

Sb, 25 stycznia 2020
godz: 23:30

od 30 PLN
Unsound 2018 Kraków

Krak Up Ósmy

Sb, 08 lutego 2020
godz: 22:00