Soffy O.

Soffy O.
Electro Electronic Pop
Kraj:
Szwecja

Światowa moda na muzykę electro, rozpoczęta przez Gigolo w połowie lat 90-tych odbiła się równie mocno na stylistyce innych  europejskich elektronicznych labeli. Dotknęła także inną legendę sceny underground dance,  berlińską Bpitch Control, skutecznie zarażając stylistyką ale także podlegając zwrotnej infekcji, przekształceniu i ostatecznej mutacji wskoczyła ona na nowe i świeże stylistycznie poziomy. W gronie tego wydawnictwa jako pierwsi nowa definicję  electro światu pokazali Toktok. Ten elektroniczny duet grający tylko live’y wystrzelił albumem Run. Stop.Restore., który okazał się dosłownie wybuchowy. Muzycznie w klubach, na listach niezależnej elektroniki i dla kariery zespołu.

 

Nieoczekiwanie w otoczeniu zespołu, zresztą mocno odświeżając jego wizerunek pojawiła się urocza Szwedka Sophia Larsson Ocklind znana później jako Soffy O. To właśnie jej obecność postawiła nie tylko przysłowiowa kropkę nad “I” ale  co więcej, w krótkim czasie to ona stała się prawdziwa frontmenką i osobą, która firmuje projekt nadając mu zupełnie nowej dynamiki. Śpiewając, współkomponując wiele hitów zespołu oraz pisząc wszystkie teksty stała się w zasadzie znakiem firmowym I duszą projektu. Nic dziwnego, że po nagraniu jednego albumu współpraca ich uległa rozluźnieniu i większemu artystycznie zróżnicowaniu.

 

Pierwszym rezultatem była płyta firmowana już jako Soffy O.“Beauty of it”. Ten doskonały album nagrany dla Virgin (2006) i zdecydowanie solowy projekt przyniósł nie tylko okrzepnięcie ale i rozwinięcie stylistyki, której początki zarysowała współpraca z Toktok. Soffy osiągnęła dojrzałość jako  autor tekstów. Odsłaniając egzystencjalne rozterki autorki  stanowiły one niesamowity kontrast z  taneczną wręcz w rytmice  muzyką. Wedle wielu opinii i recenzji to ten album stanowi jej najbardziej dojrzały zbiór nagrań.

 

Dzisiaj wspólny i przez wielu nieodróżnialny projekt funkcjonuje w dwóch produkcyjnie różnych wariantach. Stricte elektroniczne imprezy techno i koncerty, zwłaszcza w Niemczech I Hiszpanii  obsługuje Toktok vs Soffy O. Na tych imprezach dominuje “cięższy” materiał muzyczny solowy TT a Soffy pojawia się tylko incydentalnie w znanych z lat 2003 I 2004 kilku klasycznych przebojach. Jest też jego szersza wersja koncertowa i zespołowa, klasyczny the band. Na scenie elektronikę zastępują wtedy autentyczne instrumenty, klawisze i gitara  a niekiedy nawet żywa perkusja . Soffy staje się prawdziwym MC. Rzecz nieporównywalnie muzycznie bardziej dojrzała i bez dwóch zdań porywającą, bardziej przypomina rozmachem i jakością muzyczną to co robi Roisin Murphy.W takiej też konfiguracji właśnie rozpoczęły się prace nad nowym albumem i trasą koncertową. Kilka nowych kompozycji pojawiło się na myspace Soffy O. Z łatwością w nich odnajdziemy ten specyficzny szwedzki “Abba genotype” wzbogacony o  potwornie zadziorny klubowy kop.

 

Bez wzgledu na to jak dalej potoczy się historia światowego electropopu i electro Soffy O. / Toktok vs Soffy O.  obok Miss Kittin, Davida Carretty, Tigi, Vitalica i w pewnym sensie Ladytron mają już swoje stałe miejsce w historii elektronicznej muzyki pop. Tak jak i w tych przypadkach  ze strony Soffy O. ciągle również wypatrywać warto zupełnie nowych przebojów.

Fotogalerie z udziałem Soffy O.