Mad Professor

Mad Professor
Dub Electronic Reggae / Dub
Kraj:
Wielka Brytania

Mad Professor to czarodziej dubowej konsolety. Obok Lee „Scratch” Perry’ego uznawany jest za gigantyczną postać w historii muzyki reggae. Znany przede wszystkim z produkcji płyt lover’s rock, dubowych i roots reggae, popularność zyskał dzięki legendarnej już serii Dub Me Crazy i Black Liberation Dub. Mówią o nim: producent z charakterem. W swoim studiu Ariwa, zajmuje się produkcją płyt najróżniejszych artystów, na swoim koncie ma długą listę wyjątkowych wykonawców takich jak: Massive Attack, U-Roy, Sade, The Skatalites, The Clash, Pato Banton, Kofi, John Mclean, Vitality, Lorna G, Peter Hunningale, Danny Red, Lindy Layton, Tracy Spencer, The Boom, Jah Shaka, Brilliant, Clementine, The Orb.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Neil Fraser, bo tak w rzeczywistości nazywa się Mad Professor, urodził się w Gujanie. Karierę muzyczną zaczynał po drugiej stronie, zajmując się obsługą techniczną i sprzętem muzycznym. Ta umiejętność, a przede wszystkim talent, przydały się w momencie tworzenia studia nagraniowego w swoim domu. Zafascynowany elektroniką, już jako kilkulatek eksperymentował z dźwiękiem i sprzętem nagraniowym, z tego też wzięła się ksywka – Mad Professor. Na przełomie lat 80-tych w swoim studiu wydał m.in.: Come back Again Sgt. Pepper’a, Young Girl Family Love, Love Power/Love On A Two Way Street Divini Stone’a, True True Loving Aquizim, True Born African U- Roy’a. W wytwórni nagrywali też Sandra Cross i Pato Banton jako No. L. czy Macka B z albumem Sign of the Times. Później przyszedł czas na kultowe składanki Dub Me Crazy i Black Liberation Dub. 

 

W latach 80-tych zyskał miano jednego z najlepszych producentów reggae w Wielkiej Brytanii. Ceniony jest za eksperymentowanie z muzyką, łączenie afrykańskich dźwięków z nowoczesnymi elementami. Charakterystyczne linie basu wijące się wokół perkusji to cecha rozpoznawcza. Jego styl określany jest jako prosty, ale i modernistyczny. Ze wszystkich projektów, tym najbardziej rozpoznawalnym i cenionym z pewnością jest remix albumu Protection, Massive Attack z 1996. Dzięki połączeniu elementów reggae, dubu z nowoczesnym trip-hopem i trancem zaczął być postrzegany jako utalentowany, kreatywny interpretator dźwięków. Album właściwie pod tytułem No Protection, przełamał wszelkie granice między gatunkami zyskując pozytywne przyjęcie słuchaczy na całym świecie.

 

Mad Professor wpisał się w historię muzyki jako twórca najlepszych albumów reggae, „eksperymentator” dźwięku. Neil Fraser wciąż jest “wziętym” producentem, który oprócz pracy nad kolejnymi interpretacjami dub’owymi w swoim domowym studiu, występuje na żywo na całym świecie, również towarzysząc wokalistom i zespołom instrumentalnym. Kilkakrotnie grał w naszym kraju, jednak tym razem mamy okazję zobaczyć go w towarzystwie Earl 16 i Molary.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →