Lebowski

Lebowski
Kraj:
Polska

Lebowski – zespół grający szeroko rozumianą „muzykę progresywną”.

Na debiutanckim albumie „Cinematic” z 2010r. usłyszeć można dźwięki z pogranicza art rocka, muzyki filmowej, eksperymentalnej i improwizowanej, zamknięte w spójnej całości, określonej charakterystycznym i rozpoznawalnym stylem zespołu.

„Cinematic” to muzyka do nieistniejącego filmu.

Tematycznie śmiało można uznać ją za koncept album, dedykowany wielkim postaciom polskiego kina.

Muzycznie – płyta bardzo spójna, gęsto usiana tworzącymi swoisty kolaż dynamicznymi tematami. Niczym obraz dobrego reżysera, Lebowski trzyma słuchacza w napięciu, zmieniając nastroje, grając na emocjach, niepokojąc. Rozbudowane i wielowątkowe kompozycje, pozwalają snuć opowieść zaskakującą i niebanalną. Całości dopełniają bogate instrumentarium i ciekawe aranżacje, co jednak nie przeszkadza muzyce stawać się chwilami ascetyczną, skromną i wyciszoną.

Charakterystyczne dla „Cinematic” są wplecione w muzykę oryginalne kwestie pochodzące z klasycznych filmów kina polskiego i światowego.

Debiut Lebowskiego wywołał duże zainteresowanie zarówno w Polsce jak i za granicą. Pochlebne recenzje z blisko 30 krajów, tytuły „albumu tygodnia” w Polsce, Kanadzie, Finlandii i Brazylii, publikacje w czasopismach „Metal Hammer”, „Teraz Rock”, „LIZARD”, „Nocturne” (Serbia), „Inferno” (Finlandia) i wielu innych.

Siłą LEBOWSKIEGO są również koncerty oprawione efektownymi wizualizacjami, zarówno kameralne – w klubach i kinach, jak i na dużych scenach m.in. na International Rock Conspiracy w Berlinie, czy Ino Rock Festiwal u boku Brendana Perry z Dead Can Dance i Pain of Salvation.

Pod koniec 2013 r. Lebowski nawiązał współpracę z wybitnym trębaczem światowego formatu Markusem Stockhausenem, której owocem było wydanie singla zatytułowanego „Goodbye My Joy”. Wydawnictwo podparte solidnym teledyskiem wywołało bardzo duże zainteresowanie w swojej niszy muzycznej. Największym sukcesem było dostanie się na Listę Przebojów Programu Trzeciego za sprawą Marka Niedźwiedzkiego. Utwór gości na niej już od 12 tygodni.

Wiosną 2014 r. roku pojawi się drugi album zespołu.

Lebowski to:
marcin grzegorczyk – gitary
marcin łuczaj – syntezatory
marek żak – bas
krzysztof pakuła – perkusja