Kosheen

3 623
Kosheen
Disco Downtempo Electronic Rock Trip hop
Kraj:
Wielka Brytania

Kosheen to brytyjskie trio, które potrafi pogodzić w muzycznych dokonaniach drum’n’bass’owe, taneczne rytmy z emocjonalnym śpiewem wokalistki, rockową werwą i klimatem Bristolu. Jak wiadomo, Bristol zapisał się na kartach muzyki światowej jako miasto rodzinne takich muzycznych jak osobowości, jak: Massve Attack, Portishead, Tricky, Roni Size. Kosheen, podążając w pewien sposób ich tropem, próbują na swoich albumach połączyć przebojowe brzmienie z pewną dawką eksperymentów. „Japońskie sformułowania ‚ko’ i ‚sheen’ znaczą odpowiednio ‚nowe’ i ‚stare’, co w doskonały sposób określa nasz stosunek do muzyki. W naszych kompozycjach wykorzystujemy tradycyjną strukturę piosenki opartą na gitarach, a następnie mieszamy to z nowoczesnym brzmieniem perkusji” – wyjaśnia genezę nazwy zespołu Darren Dekoder.

 

Zespół został założony w 1998roku przez Markee’a Substance’a (właściwie Mark Morrison), Darrena Decodera (właściwie Darren Beale) i Sian Evans. Mark pochodzi ze Szkocji, Sian z Walli a ich drogi skrzyżowały się w rodzinnym mieście Darrena, jakim jest Bristol. Każdy z nich przeszedł inną drogę muzyczną. Sian udzielała się w organizacjach ekologicznych, wieczorami pisała piosenki do szuflady. Darren po okresie grania w punkowych kapelach, znudzony gitarowym graniem, poznał przyszłego założyciela Portishead – Georga Barrowa i pod jego wpływem zainteresował się elektroniką. Mark fan Stone Roses, połknął klubowego bakcyla i wraz z Darrenem zaczął grać DJ’skie sety.

 

Kiedy panowie spotkali Sian, mieli już na koncie sporo produkcji klubowych i dojrzeli do założeni formacji, która by w pełni przekazała ich pojmowanie muzyki. Debiutancka płyta „Resist” to spory sukces grupy. Prawie milion sprzedanych egzemplarzy, koncerty dla ćwierć miliona ludzi na 144 występach w 33 krajach. Formacja potrafiła połączyć na swojej pierwszej płycie rock’owo – pop’owe konstrukcje piosenek z miłością do nowych brzmień, opartych głównie na silnie pulsującym drum’n’bass’ie. Zaowocowało to paroma przebojami z „Hide U” na czele. Utwór ten wygrał w 2001 roku parę prestiżowych podsumowań na piosenkę roku.

 

To, co odróżnia Kosheen od typowych tanecznych zespołów, to fakt, że ich kompozycje doskonale sprawdzają się na koncercie. Część z nich bowiem została stworzona na gitarze i poprzez to może być wykonana nawet w wersji unplugged. Ich osobne brzmienie zapewnia też bardzo emocjonalny styl śpiewania wokalistki. Jeśli dodać do tego naturalną skłonność do melodii, muzyka Kosheen jawi się jako pomost pomiędzy muzyką taneczną a popową. Eksperymentalne nacechowanie dodaje jej jeszcze alternatywnego pazura.

 

Ich drugi album („Kokopeli”, 2003) jest naturalną konsekwencją ich częstego koncertowania. Elektronika ustąpiła trochę miejsca gitarom. „Myślę, że to płyta mroczniejsza i mocniejsza niż poprzednia – opowiada Darren – i przede wszystkim dużo bardziej osobista. Jest na niej więcej gitar, ale na pewno nie jest to standardowy album rockowy. Zebraliśmy wpływy rocka oraz wielu innych gatunków i stworzyliśmy coś zupełnie innego”. Nazwa albumu „Kokopeli” została nadana na cześć północnoamerykańskiego, indiańskiego symbolu płodności, indywidualizmu i muzyki. Zwrócenie się w stronę folku nadaje drugiej płycie Kosheen szlachetne tony, które połączone z intymnymi tekstami Sian (która traktuje pisanie tekstów, jako swego rodzaju psychoterapię) daje po raz kolejny efekt muzyki nagranej prosto z serca.

 

„Dochodzę do wniosku, że jesteśmy zupełnie inni niż wszystkie zespoły wokół nas – deklaruje Markee – możemy wejść na scenę i zabrzmieć zupełnie jak rockowy band. Ale potrafimy też nieźle ruszyć ludzi podczas grania klubowego. Chcemy grać na najwyższych obrotach w najróżniejszych warunkach. warunkach tym sensie jesteśmy totalnie zachłanni”.

DJ Chart | Kosheen | 07.2012

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Justin Martin Ghettos and Gardens (DJ Version) Dirtybird
2 Kosheen Holding On (Original) Hope
3 Konrad Black, Art Department Graveyard Tan (Version One) No.19 Music
4 Komonazmuk Underground (Original Mix) HENCH
5 Infinity Ink Infinity (Original Mix) Crosstown Rebels
6 dubspeeka Gumbo (Original Mix) Skeleton
7 Jordan Peak Move With It (Huxley Warehouse Dub) Klasse Recordings
8 Scuba NE1BUTU (Original Mix) Hotflush
9 Akasha FX, Jenny Bell Feel The Fear (Original Mix) Filter Label
10 Worthy, Eats Everything Tric Trac (Original Mix) Dirtybird

Imprezy na których grałem

KOSHEEN Poznań

KOSHEEN

Pt, 04 kwietnia 2014
godz: 22:00

Jam The Club pres. Kosheen (Full Live) Poznań

Jam The Club pres. Kosheen (Full Live)

Sb, 30 października 2010
godz: 21:00

Jam The Club pres. Kosheen (Full Live) Toruń

Jam The Club pres. Kosheen (Full Live)

Pt, 29 października 2010
godz: 21:00

Brak zdjęcia Łeba

Allegro Cup – Kosheen & Stereo MC’s

Nd, 02 sierpnia 2009
godz: 21:00