Kosheen

Kosheen
Disco Downtempo Electronic Rock Trip hop
Kraj:
Wielka Brytania

Kosheen to brytyjskie trio, które potrafi pogodzić w muzycznych dokonaniach drum’n’bass’owe, taneczne rytmy z emocjonalnym śpiewem wokalistki, rockową werwą i klimatem Bristolu. Jak wiadomo, Bristol zapisał się na kartach muzyki światowej jako miasto rodzinne takich muzycznych jak osobowości, jak: Massve Attack, Portishead, Tricky, Roni Size. Kosheen, podążając w pewien sposób ich tropem, próbują na swoich albumach połączyć przebojowe brzmienie z pewną dawką eksperymentów. „Japońskie sformułowania 'ko’ i 'sheen’ znaczą odpowiednio 'nowe’ i 'stare’, co w doskonały sposób określa nasz stosunek do muzyki. W naszych kompozycjach wykorzystujemy tradycyjną strukturę piosenki opartą na gitarach, a następnie mieszamy to z nowoczesnym brzmieniem perkusji” – wyjaśnia genezę nazwy zespołu Darren Dekoder.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zespół został założony w 1998roku przez Markee’a Substance’a (właściwie Mark Morrison), Darrena Decodera (właściwie Darren Beale) i Sian Evans. Mark pochodzi ze Szkocji, Sian z Walli a ich drogi skrzyżowały się w rodzinnym mieście Darrena, jakim jest Bristol. Każdy z nich przeszedł inną drogę muzyczną. Sian udzielała się w organizacjach ekologicznych, wieczorami pisała piosenki do szuflady. Darren po okresie grania w punkowych kapelach, znudzony gitarowym graniem, poznał przyszłego założyciela Portishead – Georga Barrowa i pod jego wpływem zainteresował się elektroniką. Mark fan Stone Roses, połknął klubowego bakcyla i wraz z Darrenem zaczął grać DJ’skie sety.

 

Kiedy panowie spotkali Sian, mieli już na koncie sporo produkcji klubowych i dojrzeli do założeni formacji, która by w pełni przekazała ich pojmowanie muzyki. Debiutancka płyta „Resist” to spory sukces grupy. Prawie milion sprzedanych egzemplarzy, koncerty dla ćwierć miliona ludzi na 144 występach w 33 krajach. Formacja potrafiła połączyć na swojej pierwszej płycie rock’owo – pop’owe konstrukcje piosenek z miłością do nowych brzmień, opartych głównie na silnie pulsującym drum’n’bass’ie. Zaowocowało to paroma przebojami z „Hide U” na czele. Utwór ten wygrał w 2001 roku parę prestiżowych podsumowań na piosenkę roku.

 

To, co odróżnia Kosheen od typowych tanecznych zespołów, to fakt, że ich kompozycje doskonale sprawdzają się na koncercie. Część z nich bowiem została stworzona na gitarze i poprzez to może być wykonana nawet w wersji unplugged. Ich osobne brzmienie zapewnia też bardzo emocjonalny styl śpiewania wokalistki. Jeśli dodać do tego naturalną skłonność do melodii, muzyka Kosheen jawi się jako pomost pomiędzy muzyką taneczną a popową. Eksperymentalne nacechowanie dodaje jej jeszcze alternatywnego pazura.

 

Ich drugi album („Kokopeli”, 2003) jest naturalną konsekwencją ich częstego koncertowania. Elektronika ustąpiła trochę miejsca gitarom. „Myślę, że to płyta mroczniejsza i mocniejsza niż poprzednia – opowiada Darren – i przede wszystkim dużo bardziej osobista. Jest na niej więcej gitar, ale na pewno nie jest to standardowy album rockowy. Zebraliśmy wpływy rocka oraz wielu innych gatunków i stworzyliśmy coś zupełnie innego”. Nazwa albumu „Kokopeli” została nadana na cześć północnoamerykańskiego, indiańskiego symbolu płodności, indywidualizmu i muzyki. Zwrócenie się w stronę folku nadaje drugiej płycie Kosheen szlachetne tony, które połączone z intymnymi tekstami Sian (która traktuje pisanie tekstów, jako swego rodzaju psychoterapię) daje po raz kolejny efekt muzyki nagranej prosto z serca.

 

„Dochodzę do wniosku, że jesteśmy zupełnie inni niż wszystkie zespoły wokół nas – deklaruje Markee – możemy wejść na scenę i zabrzmieć zupełnie jak rockowy band. Ale potrafimy też nieźle ruszyć ludzi podczas grania klubowego. Chcemy grać na najwyższych obrotach w najróżniejszych warunkach. warunkach tym sensie jesteśmy totalnie zachłanni”.

DJ Chart | Kosheen | 07.2012

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Justin Martin Ghettos and Gardens (DJ Version) Dirtybird
2 Kosheen Holding On (Original) Hope
3 Konrad Black, Art Department Graveyard Tan (Version One) No.19 Music
4 Komonazmuk Underground (Original Mix) HENCH
5 Infinity Ink Infinity (Original Mix) Crosstown Rebels
6 dubspeeka Gumbo (Original Mix) Skeleton
7 Jordan Peak Move With It (Huxley Warehouse Dub) Klasse Recordings
8 Scuba NE1BUTU (Original Mix) Hotflush
9 Akasha FX, Jenny Bell Feel The Fear (Original Mix) Filter Label
10 Worthy, Eats Everything Tric Trac (Original Mix) Dirtybird
Imprezy blisko Ciebie w Tango App →