Hjaltalín

Hjaltalín
Experimental Indie Pop Soul
Kraj:
Islandia
Miasto:
Reykjavik
Na muzycznej scenie Hjaltalín pojawili się w 2004 roku – zespół założyła grupa przyjaciół z gimnazjum w Reykjaviku. Od tego czasu skład wielokrotnie się zmieniał – w nagraniach i koncertach biorą gościnny udział skrzypkowie, klarneciści, mistrzowie wiolonczeli czy fagotu – jednak jego trzon od początku tworzą perkusista Axel Haraldsson, grający na basie Guðmundur Óskar Guðmundsson, klawiszowiec Hjörtur Ingvi Jóhannsson i gitarzysta Högni Egilsson, który równocześnie świetnie śpiewa. Od dłuższego czasu przy mikrofonie wspiera go też znakomita Sigríður Thorlacius.
Hjaltalín od lat uznawani są na Islandii za godnych następców Björk, Sigur Rós czy Múm. Ośmioosobowy skład to mini-orkiestra czarująca brzmieniami wiolonczeli, smyków, klarnetu czy kontrabasu. W gronie islandzkich sław Hjaltalín to najmniejsze ponuraki – zachwycający uroczymi beatlesowskimi harmoniami, pięknymi orkiestracjami i aranżacjami niczym ze złotej ery musicali, pasją retro-soulu i bajkowym klimatem. 
Ich album “Terminal” to zbiór eklektycznych piosenek, które przekraczają gatunkowe granice i nawet największych sceptyków zarażają radością muzycznych olśnień. “Wspaniały, kolorowy zespół, w którym nie można się nie zakochać. Soul, klasyka. Classsoul” – pisze o nich recenzent BBC Radio 1, przekonując, że gdyby Islandczycy urodzili się w Stanach byliby konkurencją dla Arcade Fire. “Hjaltalín sprawiają, ze ich rodacy – Sigur Rós, Múm, Björk – wydają się nudni“ dodaje prestiżowe pismo Uncut. W Polsce płyta “Terminal” ukazała się 23 maja 2011 nakładem wytwórni Isound Labels.
Polscy słuchacze mogą pamiętać Hjaltalín z ich wyśmienitego koncertu na gdyńskim Open’erze, zespół zaliczył też występy na innych największych europejskich festiwalach (m.in. Roskilde i Sziget).
Imprezy blisko Ciebie w Tango App →