Hey

Hey
Pop / Rock
Kraj:
Polska
Zespół powstał w 1992 r. w Szczecinie. Pierwsza płyta Hey’a „Fire” wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych. Kolejne studyjne wydawnictwa Hey’a to: „Ho!” (1994), „Heledore” (EP, 1995), „?” (1995), „Karma” (1997) oraz „Hey” (1999), po wydaniu którego zespół opuścił jego współzałożyciel i lider Piotr Banach. Zastąpił go gitarzysta Paweł Krawczyk (wcześniej m.in. Ahimsa i Houk), który doskonale wkomponował się w zespół, czego dowodem była płyta „[sic!]” (2001). Znalazły się na niej takie przeboje jak „Cisza, ja i czas”, „Cudzoziemka w raju kobiet” czy utwór tytułowy – „[sic!]”. Zorganizowaną z okazji 10-lecia istnienia zespołu trasę koncertową podsumował podwójny album „[koncertowy]” (2003). W tym samym roku został wydany premierowy album „music, music”, na którym Hey zaproponował dość eksperymentalne kompozycje nasycone elektroniką. I choć część słuchaczy twierdziła, że zespół zbyt daleko odszedł od swoich korzeni, to jednak frekwencja na trasie promującej to wydawnictwo potwierdziła, że publiczność doceniła również nowe pomysły muzyków. Kolejny studyjny album „Echosystem” (2006) to powrót do gitarowych brzmień i chwilami wręcz przebojowych melodii. Kilka miesięcy później ukazało się DVD „Echosystem”, zawierające paradokumentalny film przedstawiający pracę zespołu nad płytą. We wrześniu 2007 w warszawskim Teatrze Roma odbył się koncert z cyku MTV Unplugged. Nowe aranżacje piosenek, wyśmienici goście i rozbudowane instrumentarium sprawiły, że znane piosenki Hey’a zyskały zupełnie nowe oblicze. Koncert wydany w formie CD i DVD stał się jednym z bestsellerów roku 2007. Krótko po tym wydarzeniu zespół zagrał kolejną jubileuszową trasę – „92-07”, tym razem z okazji 15. urodzin.
Hey nagrał dotychczas osiem płyt studyjnych i trzy koncertowe. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał, muzycy bardzo cenią sobie „Złoty Bączek”, który zespół otrzymał na Przystanku Woodstock za najlepszy koncert na festiwalu w 2004 r. Jak napisała w liście do fanów Katarzyna Nosowska: „To dla nas bardzo cenne wyróżnienie, bo głosowaliście Wy – nie dziennikarze, nie przemysł muzyczny, nie jury, ale Wy – nasi słuchacze. Warto również wspomnieć, że Katarzyna i Hey są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród Fryderyk – płyta „Hey MTV Unplugged” została doceniona trzykrotnie – w kategoriach: album rock/metal, najlepsza oprawa graficzna płyty oraz produkcja muzyczna roku. Katarzyna zaś została m.in. autorką i wokalistką roku.
Początek roku 2009 upłynął pod znakiem pracy nad nowym albumem, którego część instrumentalna została zarejestrowana w urokliwym miasteczku westernowym w Sarnowej Górze, a wokale w studio Fonoplastykon we Wrocławiu. Płyta zatytułowana „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” ukaże się 23 października 2009 r.

DJ Chart | Heydeck | 02.2014

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Alan Fitzpatrick Confessions Of A Wanted Man (Benjamin Damage Remix) Drumcode
2 Yander Delgado Clutter (Heydeck Remix) Florida Techno Records
3 Tom Laws Hydraulic Man (Dave The Drummer Remix) Hydraulix
4 Nikola Gala The Time (Original Mix) Phobiq
5 Drumcell Speak Silence (Brian Sanhaji Remix) CLR
6 Sasha Carassi & Jay Lumen Give Yourself (Original Mix) Octopus Black Label
7 Heydeck Over The Head (Original Mix) Resorted Unlimited
8 Tiga Vs. Audion Let's Go Dancing (Adam Beyer Remix) Turbo Recordings
9 Kalden Bess Stoned (Secret Cinema Vocal Remix) Ground Factory Records
10 Chris Count Eraser (Original Mix) Intec Digital
Imprezy blisko Ciebie w Tango App →