Fever Ray

3 250
Fever Ray
Electronic Leftfield
Kraj:
Szwecja

Obecna na scenie od 1994 r. Karin Elisabeth Dreijer Andersson, to jedna z najbardziej tajemniczych, a jednocześnie wpływowych postaci związanych z nowymi nurtami w muzyce popularnej.

Po raz pierwszy pojawiła się jako wokalistka zespołu Honey Is Cool, momentalnie przykuwając uwagę odbiorcy charakterystycznym głosem i tekstami, w których dziecięca naiwność łączyła się z dojrzałymi przemyśleniami kobiety na skraju załamania psychicznego. W pięć lat później, przy pomocy brata, rozpoczęła działalność pod szyldem The Knife, zespołu, który w przeciągu 10 lat istnienia całkowicie odmienił i przedefiniował gatunek określany mianem synthpopu.

Udało się tego dokonać przy pomocy zaledwie trzech regularnych albumów i płyty z muzyką do filmu Hannah med. H. Ogromny sukces trzeciej płyty – Silent Shout, – uznanej przez wielu krytyków i najważniejsze branżowe magazyny za najlepszy album roku 2006, wskazywał, że rodzeństwo Dreijer na stałe zajęło już czołową pozycję pośród kapel łączących elektroniczne eksperymenty z przystępną i melodyjną muzyką, dlatego też niewielu spodziewało się, że kolejnym krokiem w karierze Karin Andersson będzie całkowicie solowy projekt.

Wydana w tym roku płyta Fever Ray czerpie co prawda pełnymi garściami z dorobku macierzystego zespołu Andersson, oferując słuchaczom sprawdzoną mieszankę introwertycznych tekstów i kompozycji opartych na cyfrowych brzmieniach, pokazuje jednak dużo mroczniejsze oblicze skandynawskiej wokalistki.

Świat opisywany w piosenkach Fever Ray to cywilizacja na skraju upadku, miejsce przed którym trzeba się schronić, a najlepszą obroną staje się muzyka. Pozornie wyprana z emocji, pełna syntetycznych, prawie industrialnych brzmień, niepokojąca i przywodząca na myśl depresyjne dokonania zespołów zimnofalowych, niesie jednak ze sobą spory ładunek nadziei, głównie za sprawą niesamowitego głosu Karen, który niepodzielnie panuje nad całością materiału.

Imprezy na których grałem

Tauron Nowa Muzyka 2018 Katowice

Tauron Nowa Muzyka 2018

Cz, 28 czerwca 2018
godz: 18:00

Fever Ray Warszawa

Fever Ray

Cz, 01 marca 2018
godz: 19:00

Brak zdjęcia Katowice

Tauron Festiwal Nowa Muzyka

Nd, 30 sierpnia 2009
godz: 20:00

Brak zdjęcia Katowice

Tauron Festiwal Nowa Muzyka

Sb, 29 sierpnia 2009
godz: 20:00