Eldo

Eldo
Hip-Hop
Kraj:
Polska
Miasto:
Warszawa
Eldo, właśc. Leszek Kaźmierczak (ur. 27 lipca 1979 w Warszawie) znany również jako Eldoka (pseudonm pochodzi od jego inicjałów L.K – eL do Ka).
Polski raper i muzyk, członek nieistniejącego już zespołu hip-hopowego Grammatik, który tworzył wraz z raperem Jotuze. Kaźmierczak współpracował m.in. z rosyjskim DJ’em Vadimem, czeskim duetem Indy & Wich, a poza środowiskiem hip-hopowym między innymi z Leszkiem Możdżerem oraz Moniką Brodką dla której napisał teksty do utworów pt. „Bajeczka (Intro)” i „Samochody i tramwaje”, które ukazały się na albumie wokalistki Moje Piosenki.
W 2001 roku wystąpił w filmie Sylwestra Latkowskiego Blokersi. Występował m.in. na międzynarodowym festiwalu Hip Hop Kemp 2002 (jako Grammatik) oraz w 2007 wraz z DJ Danielem Drumzem. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Górskiego na warszawskim Wawrzyszewie.
Kariera
1997-2002
Eldo wychował się na warszawskim Bemowie. Działalność artystyczną związaną z hip-hopem zaczął jako tancerz breakdance. Rapem zainteresował się podczas koncertu Rap Day w 1997 roku, na którym wystąpili m.in. Molesta, Trzyha. Wkrótce wraz z Jotuze założył zespół Grammatik. Grupa była częścią warszawskiego zespołu „Szyja skład”, do którego należały również zespoły Edytoriał i Maesto. Podkłady były początkowo tworzone przez Szychę – członka Edytoriału. W wyniku tej współpracy powstał utwór „24h”, który znalazł się później na kompilacji pt. Enigma: 022 underground vol. 2. W 1998, gdy do zespołu Grammatik dołączył instrumentalista Noon, razem zrealizowali nielegal pt. EP. Wydawnictwo uzupełnione o kilka dodatkowych utworów zostało wydane w 1999 roku nakładem wytwórni muzycznej Blend Records. Po wydaniu EP+ do zespołu dołączył Ash. W październiku 2000 roku ukazał się drugi album Grammatika pt. Światła miasta. Wydawnictwo osiągnęło nakład przekraczający 30 tys. egzemplarzy. Pomimo sukcesu, zespół opuścili Noon i Ash. Wkrótce potem działalność Grammatik została zawieszona, Eldo rozpoczął działalność solową.
W 2001 roku miała miejsce premiera filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego pt. „Blokersi”, w którym jednym z głównych bohaterów był Eldo. Jego dosadna wypowiedź o kondycji ówczesnego hip-hopu w Polsce w innym dokumencie – Mówią Bloki 2 (MTV Polska) – spotkała się z krytyką ze strony środowiska muzycznego w tym przede wszystkim warszawskiego rapera Tede. Zdarzenie ta doprowadziło do konfrontacji freestylowej, która odbyła się w płockim klubie „Crazy” 26 sierpnia 2001 roku, gdzie „Obrońcy Tytułu” (w składzie: Eldo – PeZet, Noon, Dena, Praktik, DJ Romek, Parker, Pudel i Kret) zmierzyli się z „Gib-Gibonem” (m.in. Tede, WSZ, CNE). Wydarzenie zostało sfilmowane przez stację telewizyjną VIVA Polska. Do konfrontacji przyczynił się również utwór Gotów na bitwę (z udziałem Dizkreta), który ukazał się na pierwszej, solowej płycie Eldoki Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę w 2001 roku. Gościnnie na albumie wystąpili: PeZet, Dizkret, Sokół, Wigor oraz zespół Echo. Za podkład muzyczny odpowiadał Dena a scratche DJ Twister. Album został wydany nakładem wytwórni T1-Teraz. Tego samego roku Grammatik był autorem podkładu muzycznego do sztuki teatralnej „Przypadek Klary” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
2003-dziś
W 2003 roku Eldo wydał swoją drugą solową płytę pt. Eternia. Na albumie gościnnie wystąpił czeski zespół Indy & Wich, Pjus oraz Nuno. Produkcję promowały teledyski do utworów: „Mędrcy z kosmosu”, „Eternia” oraz „Te słowa”. Autorami bitów na płycie byli: Ajron, Zjawin, Supra, Wich, Webber oraz Joter. Album został wydany przez wytwórnię Blend Records.
W 2004 roku ukazał się singel grupy Grammatik Reaktywacja. Natomiast w 2005 roku, po czterech latach przerwy w działalności, nakładem wytwórni EmbargoNagrania ukazał się album pt. „3”.
W połowie maja 2006, nakładem własnej wytwórni Frontline Records, ukazała się płyta Eldo oraz duetu producenckiego Bitnix – Człowiek, który chciał ukraść alfabet (Eldo/Bitnix). Na albumie zostały opublikowane utwory inspirowane takimi gatunkami muzycznymi jak: drum’n’bass, jazz oraz neo soul. Z trzema artystami współpracowali: Mista Pita, Krzysztof Ścierański, Daniel Drumz, wokalistka Wiosna a gościnnie: Emil Blef (Flexxip), Jimson i Smarki Smark. Nagrania promował teledysk do utworu „Diabeł na oknie”. Mimo stylistycznej różnorodności, płyta nie osiągnęła zakładanego przez wykonawców sukcesu. W 2006 roku uczestniczył także w projekcie „Broniewski”, który zakładał wykonywanie utworów Władysława Broniewskiego w różnych formach wyrazu. Kaźmierczak wykonał utwór pt. „Mury, bruki”. Pod koniec roku podpisał kontrakt z wytwórnią My Music Group. Swoją decyzję skomentował tak: „Ten wybór pozwoli mi na dobrą dystrybucję, profesjonalnie zrobiony klip, dobrą promocję”.
W marcu 2007 nakładem wytwórni My Music ukazała się czwarta solowa płyta Eldo pt. 27. Tytuł płyty nawiązuje do dnia urodzin rapera oraz jego wieku. Autorami podkładów na płytę byli tacy producenci muzyczni jak: Flamaster, Kixnare, Daniel Drumz, Dena, Webber, Czarny, Dj Gris. Gościnnie w 2 utworach wystąpili Pjus (2cztery7) oraz Diox. Album w tym samym roku był nominowany do Superjedynek w kategorii Płyta Hip-Hop/ R’N’B. Utrzymywał się także przez 5 notowań na liście OLiS (najwyższa pozycja – 6. miejsce 10 kwietnia).
Pod koniec tego samego roku grupa Grammatik opublikowała swoją czwartą, a zarazem ostatnią płytę studyjną pt. Podróże.
W 2007 roku Eldo wziął udział w akcji „Wybieram.pl”, która miała nakłonić Polaków do głosowania w wyborach parlamentarnych 2007. Motywem muzycznym akcji był podkład z utworu „Tylko słowo” (autorstwa Ajrona) z Eterni.
3 maja 2008 roku zespół Grammatik skończył swoją działalność. 14 czerwca zagrał swój ostatni koncert. 12 grudnia tego samego roku, nakładem wytwórni My Music została wydana piąta płyta Eldoki pt. Nie pytaj o nią. Wydawnictwo promował singel i teledysk do tytułowego utworu. Gościnnie na albumie wystąpił zespół Hi-Fi Banda a autorami podkładów byli: Zjawin, Mr. White, Szczur, Donde oraz Czarny. Eldo tak skomentował jej zawartość: „Wkurzony przestrzenią publiczna i jej zaśmieceniem, napisałem gorzkie, ironiczne teksty pełne sarkazmu ale i nadziei. Żadnych rad jak żyć, dużo opowieści jak żyje…”. W marcu 2009 pojawił się teledysk do utworu „Granice”.
W 2010 ma także w planach wydać płytę we współpracy z Pelsonem i Włodim (projekt pod szyldem Parias)[10]. 29 czerwca 2010 roku ukazała się płyta pt. Zapiski z 1001 Nocy, która została wyprodukowana przez duet The Returners. Produkcję Eldo promował teledysk i singiel pt. „Pożycz mi płuca”. Album był nominowany do nagrody Superjedynki. W notowaniu OLiS z 12 lipca 2010 album znalazł się na pierwszym miejscu.
Imprezy blisko Ciebie w Tango App →