Dinky

Dinky
Deep house Minimal Tech House Techno
Kraj:
Chile
Miasto:
Santiage de Chile
Wytwórnie:
Pod pseudonimem artystycznym Dinky kryje się skromna djka i producentka z Chile – Alejandra Iglesias.

Dinky już od najmłodszych lat wykazywała duże zainteresowanie muzyką i tańcem. W wieku 16 lat występowała jako tancerka na koncertach Peter’a Gabriel’a i jak sama mówi: „Od kiedy tylko pamiętam czułam się dobrze na scenie i nigdy nie miałam tremy.” Wychowała się na muzyce Cocteau Twins, Depeche Mode, Prince oraz The Cramps. Wszystko jednak uległo zmianie we wczesnych latach 90. Dzięki swojej siostrze, która mieszkała wtedy w Berlinie, po raz pierwszy zetknęła się z muzyką elektroniczną. W jej życiu nastał okres fascynacji produkcjami Plastikman’a, Aphex Twin’a czy Carl’a Craig’a.


Na początku lat 90. w Santiago, Dinky poznała Ricardo Villalobos’a, Dany Jack’a, Luciano oraz innych artystów związanych z chilijską sceną muzyczną. To właśnie oni wywarli na niej największe wrażenie i spowodowali, że za najwyższy cel, nastoletnia jeszcze Dinky, postawiła sobie nauczyć się mixować. „To była chyba jedna z lepszych decyzji w moim życiu, gdyż niedługo potem występowałam na dużych imprezach (…)” oczywiście u boku wymienionych powyżej artystów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

 

W późnych latach 90. Dinky przeprowadziła się z Santiago na Manhattan, by tam rozpocząć naukę w Szkole Tańca Nowoczesnego. Równocześnie zaangażowała się w nowojorską scenę klubową, silnie wtedy utożsamianą z housem oraz Detroit techno. Zaczęła występować na undergroundowych imprezach m.in. na sławnym cyklu Body and Soul. W 1996 roku wraz ze swoim długoletnim przyjacielem, Jorge’em Gonzales’em, stawiała pierwsze kroki jako producent. Trzy lata później podpisała kontrakt z niemiecką wytwórnią Traum Schaallplatten, dla której wydała wiele singli oraz jeden album. Jej minimalistyczna i hipnotyczna muzyka spotkała się z pozytywną reakcją magazynów muzycznych takich jak De Bug czy Groove.

Rok 2003 przyniósł wiele zmian w życiu artystki. Po atakach z 11 września i zmianach w prawie wizowym musiała wyjechać ze Stanów Zjednoczonych. Kolejnym przystankiem okazał się Berlin. To właśnie tam poznała Svena Vath’a i podpisała kontrakt z należącą do niego wytwórnią Cocoon, dla której wydała „Acid in my Fridge”. Singiel ten od razu stał się hitem i znalazł się na wielu kompilacjach m.in. Ministry Of Sound oraz Fabric. Dużą popularność przyniosło jej także uczestnictwo wraz z Miss Kittin i Ricardo Villalobos’em w kampanii reklamowej klubu Amnesia na Ibizie, gdzie Dinky była rezydentką. Nie można także zapomnieć o kompilacji nagranej dla Cocoon „The 6th Season”, która zdaniem niektórych nadal jest ponadczasowa.

 

Dinky to obecnie jedna z bardziej rozchwytywanych dj’ek na świecie. Na swoim koncie ma już występy na największych festiwalach m.in. Sonar, Ten days off, Sonne Mond Stern, Mutek oraz klubach: The End, Cocoon, Dc10, Amnesia. Obecnie chilijską dj’kę często można usłyszeć w berlińskim klubie Panorama Bar, którego jest rezydentką.

 

Jej stylu muzycznego nie można określić jednym słowem. W swoich setach prezentuje niesamowitą mieszankę techno, minimalu i house’u. Dinky ma niewątpliwie dar zarówno do mixowania jak i do doboru numerów. Znakomitym tego przykładem może być kompilacja Get Lost 03 nagrana dla Crosstown Rebels w 2007 roku, która otrzymała znakomite recenzje w światku muzycznym.

DJ Chart | Dinky | 04.2014

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Dinky Xanex (Roman Flugel Remix) Visionquest
2 Moodymann, Charlotte OC Hangover (Moodymann Mix) KDJ
3 Fat Freddy's Drop Mother Mother (Theo Parrish Translation) The Drop
4 Mara TK Run (Moodyman Remix) K7 Records
5 Benedetto & Farina, Simon Jinadu The Change (Dinky Remix) King Street Sounds
6 Matthew Styles Hot! (Original Mix) Running Back
7 Terrence Parker, Reno Ka Finally (Louie Vega DJ Tool Dub Instrumental Mix) Planet E
8 Matthew Styles Codex (Original Mix) Nofitstate
9 Terrence Parker Spirtual Warfare (Original Mix) Planet E
10 Beanfield, Christian Prommer Duckwalk (with Beanfield) (Dinky Remix) Compost
Imprezy blisko Ciebie w Tango App →