Damon Wild

Damon Wild
Techno
Kraj:
USA
Miasto:
Nowy Jork
Wytwórnie:

Damon Wild rozpoczął swoją karierę w latach 80tych jako radiowy dj w stacji WTUL w rodzinnym Nowym Orleanie. Grywał tam bardzo szerokie spektrum muzyczne, skupiając się jednak na wczesnej elektronice a’ la Cabaret Voltaire, New Order czy Kraftwerk.

 

Gdy w roku 1990 przeniósł się do Nowego Yorku, szybko odnalazł się w jeszcze raczkującej tam undergroundowej scenie techno. Wkrótce po tym jak podjął pracę w sklepie płytowym SonicGroove (najsłynniejszy w historii sklep specjalizujący się w techno i okolicach) wydał swoją pierwszą płytę „Unleash the Groove” na legendarnej wytwórni Strictly Rhythm specjalizującej się przede wszysdtkim w twardszych odmianach muzyki house.

 

Po kilku kolejnych release’ach wydanych na kilku innych wytwórniach Damon uderzył z całą siłą produkując mroczne, acidowe, wypełnione syntetyczną energią techno. W 1992 roku ruszył jego pierwszy label – EXperimental, a wyprodukowany wspólnie z Rayem Love (jako Toxic Two) rave’owy hymn „Rave Generator” podbił cały świat (znalazł się w pierwszej dziesiątce przebojów w Wielkiej Brytanii!).

 

Chociaż EXperimental istniał stosunkowo krótko, jego istnienie miało kluczowe znaczenie dla sceny techno – zadebiutowali tam m.in. Freddie Fresh czy Woody McBride. Wkrótce później ruszył drugi label Damona -istniejący do dziś Synewave, będący bodajże najważniejszym amerykańskim labelem techno wśród tych które pochodzą z Detroit.

 

Synewave ma obecnie na koncie 72 wydawnictwa, z czego wiele wpięło sięna stałe do klasyki techno. Szczególnie popularny okazał się być „Bang the acid” – efekt kolaboracji Damona z Brytyjczykiem Timem Taylorem (właścicielem Missile records).

 

Wśród innych artystów wydających na Synewave znaleźli się m.in. The Advent (jako Soul Destroyaz), Heiko Laux, były członek LFO Mark Bell, Function, Joey Beltram (!), Steve Stoll, Dan Morgan (genialny utwór „Flowerchild”!) czy Echoplex…Żadne z tych nazwisk nie jest obce każdemu z fanów prawdziwego techno, co więcej – każdy z tych ludzi to niemal legenda.

 

W 1998 Damon wydał swój pierwszy album „New Electronica” pod pseudonimem Morph; w kilka miesięcy później pojawił się drugi – „Somewhere in time”. Ruszył pododdział Synewave – Synewave UK, Damon zaś skupił się na głębszym brzmieniu muzyki techno, czego najlepszym dowodem jest seria „Subtractive Synthesis” prezentująca dojrzalsze odcienie przemyślanego minimalu. Warto zwrócić też uwagę na dwie doskonałe EP „Zoom” i „Rotary” na których nagrania Damona poddane zostają interpretacji Surgeona, Regisa i Olivera Ho.

 

Po 10 latach wydawania głównie na terenie USA Damon przeniósł swe wydawnictwa do Europy. Jego trzeci album „Colourtheory” światło dzienne ujrzał w roku 2001 dzięki belgijskiej wytwórni Music Man. Ten sam rok przyniósł początek kolaboracji z Peterem Sliwinskim aka Echoplexem – seria „Niteworks” wydaje się być najciekawszym punktem w karierze obu tych panów.

 

Rok 2004 przynosi czwarty, ostatni jak dotąd album Damona – tym razem wydany nakładem kolejnej legendy – niemieckiego labela Kanzleramt, ikony której popularność w Niemczech przebija jedynie berliński Tresor. „Downtown World” okazuje się być doskonałą w każdym calu fuzją intensywności nowojorskiego techno z post-detroitową, delikatną estetyką Kanzleramt. Na najbliższe miesiące zapowiadany są jego kolejne dwie EP mające być powrotem do źródła czyli….Synewave…

 

Damon w swojej didżejskiej karierze odwiedził już wszystkie kontynenty; jego styl to wypadkowa minimal techno, klasycznego detroit, oldschoolowego mrocznego acidu i nowoczesnej, inteligentnej elektroniki; czasem wzbogacony o elementy amerykańskiego electro.

 

Jego priorytetem jest odnalezienie balansu pomiędzy swym gustem a oczekiwaniami publiczności, by doprowadzić do jedynego w swoim rodzaju „przeżycia” muzycznego. Damon uznawany jest też ze jednego z najlepszych na świecie producentów techno: ma na swym koncie niemal 100 (!) wydawnictw i remixów oraz udział w około 20 projektach i kolaboracjach.

DJ Chart | Damon Wild | 04.2011

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Joel Mull Attractor Truesoul
2 Damon Wild Avion (Remixes Pt.3) Synewave
3 Niteworks DWEP1 Synewave
4 Advanced Human Robot Therapy Synewave
5 Slam Crowded Room Drumcode
6 Steve Stoll Fbp (Bleepish Minirooom Remix) ASRX
7 Ken Ishi Pounding Out (Angel Alanis Remix) Slap Jaxx
8 Planetary Assualt Systems Pow Wow Mote-Evolver
9 Jeff Keenan Golden Hot Synewave
10 Samuli Kemppi Cyclic Model Ep M_REC LTD