Alan Oldham aka DJ T-1000

Alan Oldham aka DJ T-1000
Minimal Techno
Kraj:
USA
Miasto:
Detroit
Wytwórnie:

Alan Oldham znany także jako DJ T-1000 (nazwa z filmu „Terminator”) odgrywał ważną role na scenie Detroit techno już od końca lat 80-tych, kiedy to (w latach 1987-1992) prowadził program radiowy Fast Forward. Tutaj swoje pierwsze, często jeszcze nie wydane materiały prezentowali tacy wykonawcy jak Derrick May, Carl Craig czy Kenny Larkin. Sety Alana prezentowane w radiu pozwoliły go poznać jako znakomitego dj’a.

W 1992 roku uwagę na jego umiejętności zwróciło Underground Resistance tak, ze na pewien czas podczas tournee grupy zastąpił Jeffa Millsa. Nowe doświadczenia pozwoliły Olhamowi zalozyć label Generator, który jako jeden z pierwszych znalazł się w szeregach kolektywu Submerge. Wytwórnia szybko swoim zasięgiem wyszła poza Detroit, a w pozycjach wydawniczych znalazły się nagrania Dave Clarka i Woody McBridge’a. Wkrótce tez Oldham zaczął wydawać własną muzykę. Przy jej tworzeniu często korzystał z doświadczeń własnej audycji radiowej. W związku z czym odwoływał się on nie tylko do czystego techno ale również uwzględniał hip-hop, industrial, elektroniczny pop, a nawet punk. Podobnie szeroki zakres muzyczny obejmują jego sety dj-skie.

W 1996 roku mając kłopoty z prowadzeniem dużej wytwórni, zamknął Generatora i poświęcił się znacznie mniejszemu projektowi – Pure Sonic. Tutaj pod pseudonimem T-1000 zaczął nagrywać mocne minimalistyczne techno, dobrze sprawdzające się na klubowych parkietach. Pod koniec lat 90-tych rozpoczął równie˝ współpracę z europejskim labelem Tresor, nakładem którego ukazał się album „Progress” obejmujący materiał zbliżony do produkcji nagrywanych dla Pure Sonic.

Warto także pamiętać, że Oldham to nie tylko muzyk i Dj lecz również grafik i autor bardzo dobrych komiksów. Już od 1987 roku tworzył i samemu wydawał serie czarno-bialych komiksów „Johnny Gambit”. Talent plastyczny został dostrzeżony przez wydawnictwa muzyczne, a jego prace były wykorzystywane przez Transmat i Astralwerks. Alan Oldham jest odpowiedzialny za cala oryginalna oprawę graficzną – komiksy, okładki płyt i site internetowy label’a Djax Up. W planach ma również wydawanie komiksów w sublabelu Pure Sonic oraz połączenie komiksowej grafiki wideo z muzyka techno.

DJ Chart | Alan Oldham aka DJ T-1000 | 08.2012

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Detroitrocketscience Curved Space Minimalsoul Recordings
2 Adam Jay Basis Chroma 15
3 Jason Fernandes Vulnerable Subfigure
4 Milkplant Pantycontrol 0-1
5 Detroitrocketscience Black Math Minimalsoul Recordings
6 Alberto Pascual Last Train To Party Plus 8 Records Ltd
7 Developer Hypnotica Erotica Modularz
8 Detroitrocketscience Sounds Like Space xfive.
9 Justin Berkovi Zero Zero Two (Kyle Geiger remix) Slap Jaxx
10 DJ T-1000 Drums and Weapons (Paul Mac Ravetastic remix) Pure Sonik Records