Adam F

Adam F
Breaks Drum n Bass
Kraj:
Wielka Brytania
Miasto:
Liverpool

ADAM FENTON, czyli ADAM F pochodzi z Liverpoolu, gdzie dorastał w samym sercu dynamicznie rozwijającej się lokalnej sceny Merseyside lat 70-tych. Z takim pochodzeniem był właściwie skazany na sukces.

 

Fenton jest wszechstronnie uzdolnionym, ambitnym artystą. W krótkim czasie wypracował sobie światowej sławy renomę nietuzinkowego muzyka, producenta, kompozytora muzyki filmowej, dj-a, właściciela wytwórni płytowej, oraz rzecznika całej branży. Adam F to człowiek o stu twarzach. Mimo, że jest muzycznym samoukiem, całkiem dobrze radzi sobie z grą na fortepianie i gitarze.

 

Początki jego błyskotliwej kariery sięgają wczesnych lat 90-tych. Jako główne źródła inspiracji wymienia jazz-fusion i brytyjską elektronikę lat 80-tych, z której rodziła się MTV, gdzie zresztą wkrótce pojawiło się kilka jego teledysków. Na jego debiutanckim albumie znalazły się single z UK Top 20, m.in. „Circles” czy „Music In My Mind”. Sam krążek otrzymał nagrodę MOBO (Music of Black Origin) za najlepszy album (MOBO™ to brytyjski odpowiednik Grammy).

 

Po trwającym tourne promującym jego pierwszy album Colours, który wkrótce miał osiągnąć status złotej płyty, Adam F wyruszył w trasę po najsłynniejszych festiwalach i klubach na całym świecie.

 

Zaczynał u boku Goldiego, co zostało nawet uwiecznione w legendarnym dokumencie o Metalheadz, nakręconym w najlepszym okresie działalności tej grupy. Potem Adam F wystrzelił w tajemnicze rejony dobrze opłacanych, znanych, międzynarodowych didżejskich sław — trafiał na okładki czasopism, gościł w prasie, telewizji i radiu na całym świecie — m.in. w sobotnich audycjach londyńskiego KISS 100FM.

 

Jego różnorodność pozwoliła mu nawiązać współpracę z wieloma znanymi artystami od Davida Bowie, przez Pet Shop Boys, Everything But The Girl i Destiny’s Child po amerykańskie gwiazdy rapu, jak Missy Elliott czy Busta Rhymes. Na jego drugim albumie „KAOS: The Anti-Acoustic Warfare” (EMI/UK) znalazły się takie sławy, jak De La Soul, LL Cool J, Guru, Noreaga (aka N.O.R.E.), M.O.P. czy Redman, dla którego Fenton specjalnie skomponował i stworzył wielki dyskotekowy przebój na 70-osobową orkiestrę i 64-osobowy chór — „Smash Sumthin’” (także na ścieżce do gry „Def Jam Vendetta” EA Games). Tim Westwood był w szoku. Bardzo udany singiel „The G.O.A.T. (Greatest of All Time)” — nagrany razem z LL Cool J — zawędrował na sam szczyt listy przebojów Billboard, i choć był częścią projektu Adama F, stał się także tytułowym singlem z multiplatynowego krążka LL. Album ten pełen jest filmowego patosu, dynamiki i odważnych aranżacji. Choć jego premiera przypadła na feralny dzień 11.09.01, światowa krytyka przyjęła „KAOS” bardzo entuzjastycznie.

 

Poza platynową płytą, oraz numerem jeden na liście Billboard, sukcesy Adama F obejmują 4 złote płyty według RIAA, 11 singli UK Top 40, najlepszy singiel Drum & Bass, pierwsza piątka najlepszych producentów według NME i najlepszy brytyjski producent hiphopowy. Adam F także komponuje i dobiera muzykę do filmów. Pracował przy „Ali G Indahouse” (FilmFour / Studio Canal / Working Title) czy thrillerze Ryana Phillipe’a „Moje ja” (Dimension).

 

Skomponował temat muzyczny do serii WWF/WCW Champion Wrestling. Ponadto Adam F jest właścicielem wytwórni płytowej i ubiega się o miejsce w radzie nadzorczej Londyńskiego Towarzystwa Muzycznego PRS/MCPS. Własną, niezależną wytwórnię płytową założył wykorzystując do nowego przedsięwzięcia starą, sprawdzoną markę KAOS. Wydał album „Drum & Bass Warfare”, który jest zbiorem remisów kawałków z albumu „Anti-Acoustic Warfare”. Do dziś są to jedne z ważniejszych remiksów gatunku drum’n’bass. We współpracy z didżejem Freshem Adam F założył Breakbeat KAOS. Label ten bardzo szybko stał się najpopularniejszym na światowej scenie drum’n’bass. Właściwie każdy singiel lądował w UK’s Top 20.

 

W późniejszym okresie panowie Fresh i Adam F ponownie podjęli wspólną inicjatywę , tworząc legendarną witrynę www.dogsonacid.com. Najnowsza, muzyczna twarz Adama F to założyciel, frontman, kompozytor i producent zespołu rokowego Malpractice. Niemniej nadal króluje on w światowej elicie didżejów, okazjonalnie pojawiając się za dekami na specjalnych imprezach organizowanych dla fanów, w różnych miejscach na świecie.

DJ Chart | Adam F | 10.2012

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Madeon Icarus (Extended Mix) popcultur
2 Nero (UK) Innocence (Original Mix) MTA Records
3 Knife Party Internet Friends (Original Mix) Earstorm
4 Skrillex, Damian "Jr. Gong" Marley Make It Bun Dem (Original Mix) Big Beat Records / OWSLA
5 I Cant Stop (Original Mix) Flux Pavilion Circus
6 Knife Party Bonfire (Original Mix) Earstorm/Big Beat Records